Sprawdź akumulator wiosną

| kategoria: porady

Zużycie akumulatora po zimie widoczne jest zwłaszcza wiosną, kiedy auto zaczyna mieć problemy z rozruchem. Doładowanie baterii nie zawsze pomaga, a samochód, którego bateria nie trzyma już prądu, ani nie ładuje się w pełni, może zostać nagle unieruchomiony, nawet w piękny, słoneczny dzień. Przyczyną problemów jest najczęściej wyczerpanie akumulatora. Zdarza się, że zapomnisz wyłączyć radio czy nawigację, prąd pobierają zresztą i inne układy elektroniczne, nawet na postoju, więc słaba bateria może po prostu nie podołać potrzebom auta.

Doraźnym sposobem jest podłączenie klemami do akumulatora innego auta i tzw. pożyczenie prądu lub podładowanie baterii w domu, o ile posiadasz prostownik. Akumulator ulega zużyciu. Z jednej strony doładowanie go jest proste, ponieważ większość sprzedawanych obecnie baterii jest akumulatorami bezobsługowymi, ale z drugiej, dzisiejsze baterie trudno odmłodzić w serwisie, przedłużając ich żywotność. To sprawia, że dzisiejsze akumulatory to baterie jednorazowe. To również sprawia, że jeśli zimowe problemy z rozruchem już się pojawiły, nawet sporadycznie, to należy koniecznie sprawdzić stan baterii. Zrobić to należy albo u sprzedawcy, który zajmuje się dystrybucja i montażem akumulatorów, lub u mechanika. który ma na wyposażeniu warsztatu odpowiednie mierniki i narzędzia, ale też umiejętności i doświadczenie.

Wybór akumulatora nie jest prosty. Jeśli kupujesz go samodzielnie, musisz pamiętać o tym, że oprócz pojemności i natężenie prądu, ważne są też gabaryty oraz odpowiedni układ klem. Wymieniać możesz samodzielnie, chociaż dla przeciętnej kobiety, akumulator to bardzo ciężki element. Równocześnie zlecając wymianę akumulatora w miejscu zakupu, zyskujesz bezpłatna wymianę w cenie zakupu, a także, w punkcie,zabiorą od ciebie zużytą baterię, która, jako zawierająca kwasy i inne szkodliwe substancje, musi zostać poddana recyklingowi.

Baterie dziś, ze względu na fakt, że w naszych autach coraz więcej jest elektroniki i elektryki, mają coraz krótszy żywot. Radioodbiorniki, nawigacja, klimatyzacja, elektrycznie regulowane szyby, lusterka, fotele i inne, powodują, że zużycie prądu jest coraz większe, a auto może się rozładować nawet podczas postoju na parkingu. Również usterka któregoś z wymienionych układów może zaowocować wyczerpaniem akumulatora.

Regularnie należy kontrolować klemy i ich okolice, a także obudowę akumulatora. Z biegiem czasu sadza się na nich brud oraz korozja, co przekłada się na przepływ prądu w samochodzie, grożą całkowitym odcięciem prądu od układów samochodu. Dobrze skontrolować stan śrub trzymających kable pod kątem istniejących luzów, zaśniedzeń. Styki powinno się regularnie czyścić. Kontrolować stan zacisków. Pozostałości brudu na obudowie również mogą mieć wpływ na obniżenie sprawności akumulatora. Negatywny wpływ ma też jazda na krótkich dystansach zimą, a także częste uruchamianie samochodu zimą. Przede wszystkim wzrasta zużycie prądu, ale też trzeba pamiętać, że prądownica nie nadąża z zaspokajaniem zwiększonego zapotrzebowania. Unikać należy wówczas krótkich dystansów aby nie rozładować akumulatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *