Rozładowany akumulator

| kategoria: porady

Mimo, że zimy nie należą do ostrych w ostatnich latach, to chłód potrafi dać się we znaki bateriom samochodów, zwłaszcza tym, które pracują w niesprzyjających warunkach. Najbardziej przykre jest to, że baterie samochodowe traktujemy nieco po macoszemu do momentu, w którym nie możesz otworzyć samochodu czy odpalić silnika po mroźnej nocy. Wtedy nagle człowiek przypomina sobie, że w aucie jest akumulator. Teoria mówi, że akumulator wytrzymuje od 4 do 6 lat normalnego użytkowania, ale w niesprzyjających warunkach bateria może się całkowicie zużyć w ciągu dwóch lat, ale też równie dobrze może służyć przez 10 lat, będąc bardzo intensywnie użytkowany.
Należy tu pamiętać , że współczesne auta są naszpikowane odbiornikami prądu elektrycznego, a alternator nie nadąża z ładowaniem baterii, która wyczerpuje się na krótkich trasach. Krótkie trasy powodują szybsze zużycie długotrwale nie ładowanych ogniw baterii i jej zużycie.
Czasem spotykamy się ze stwierdzeniem, że auto stało w garażu, prawie nieużywane, a tu bateria padła, zupełnie nie wiadomo od czego. A tutaj niespodzianka bateria nieużywana ma prawo się rozładować, a aby zapobiegać takim przypadkom, należy podłączyć je pod wolno dokującą ładowarkę, która nie pozwoli na rozładowanie się auta na postoju.
Wolne ładowanie to kolejna zasada której warto przestrzegać. Akumulatory nie lubią szybkiego ładowania, nie lubią też całkowitego rozładowania baterii. Prostownik powinien mieć opcję regeneracji ogniw. Inną zasadą jest robienie przerw między próbami odpalenia auta, skręcenie maksymalnie dług rozrusznikiem, czysty i dobrze zabezpieczony w miejscu akumulator, czyste i bezpieczne klemy i zaciski, a także właściwy dobór baterii do potrzeb auta.
Fajnie być wezwanym do sytuacji, gdzie właściciel dziesięcioletniego auta mówi, że ma jeszcze oryginalny akumulator, który ciągnie doskonale. Przykro się robi, gdy ktoś inny czuje się oszukany przez serwis sprzedający akumulatory, bo jego ako wytrzymało zaledwie dwa lata i padło zaraz po gwarancji. My wiemy, że właściwa eksploatacja nie pozwala na tak szybką destrukcję baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *