Auto na długim postoju

| kategoria: porady

Okazuje się, że samochody nie lubią dłuższych postojów. Nie mają one nie pozytywnego wpływu, wręcz przeciwnie. Nagar, czyli zanieczyszczenia ze starego oleju, mogą się zastać, niszcząc silnik, utrudniając pracę jednostki. Spuścić oleju też nie możesz. Olej konserwuje silnik, zabezpieczając go przed korozją. Najlepiej, przed planowanym dłuższym postojem wymienić silnik na nowy. Do oleju warto wlać odrobinę uzdatniacza, który zapobiega wytrącaniu się wilgoci z paliwa i jej osadzaniu w przewodach.  Możesz również odłączyć akumulator. Po pierwsze, unikniesz zwarcia w obwodach elektrycznych samochodu, po drugie, auto na postoju nadal czerpie prąd, do zamków, systemów bezkluczykowych, nawigacji czy alarmu, a to może spowodować wyczerpanie baterii. Minusem jest ewentualna konieczność zaprogramowania systemów na nowo na skutek przerwania obwodów.

Zanim zaczniesz uruchamiać samochód po dłuższej przerwie, sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych. Chodzi tu o płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, olej i płyn w układzie wspomagania. Skontroluj, czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe, a opony nie są odkształcone. Możesz odkręcić świece i wlać po kropli oleju silnikowego do cylindrów, co ułatwi ich pracę po długiej przerwie.

Problem z uruchomieniem samochodu po dłuższej przerwie może wiązać się ze złą jakością paliwa, zgromadzoną wilgocią w przewodach czy zupełnie zapchanym filtrem. Sprawdź, czy po uruchomieniu z silnika nie wycieka olej. Obejrzyj hamulce, których tarcze mogły zardzewieć. Aby usunąć rdzę musisz kilkakrotnie ostro zahamować, ale tak, aby było to bezpieczne dla ciebie i innych użytkowników dróg. Dokładnie sprawdź układ wydechowy, który, nieużywany, szybko koroduje. czasem po dłuższym przestoju nadaje się tylko do naprawy lub wymiany.

Nieużywany samochód niszczeje. Wewnątrz może gromadzić się pleśń i wilgoć. Na karoserii może pojawić się rdza. Degraduje się olej silnikowy. Niszczeją uszczelki. Opony mogą się odkształcić. Owszem, jeśli posiadasz suchy, wentylowany, ciemny i ze stałą temperaturą garaż, to nie musisz się za bardzo przejmować pozostawionym autem. Większość z nas jednak posiada zimne garaże albo parkuje wprost pod chmurką. Dlatego samochód powinien zostać odpowiednio przygotowany do długiego postoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *