Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

| kategoria: porady

Klimatyzacja we współczesnych pojazdach jest już standardowym wyposażaniem. Dzięki niej można podróżować w sposób komfortowy, nawet podczas bardzo upalnych dni. Chcąc cieszyć się przyjemnym chłodem, należy jednak odpowiednio dbać o układ chłodzący. Częstą przyczyną awarii tego systemu jest jego rozszczelnienie. Zjawisko to skutkuje obniżeniem sprawności układu i może doprowadzić do poważnych usterek. Z tego względu, ważną czynnością jest sprawdzenie szczelności tego układu. Oczywiście, można to zrobić w warsztacie samochodowym, jednak istnieją też pewne domowe sposoby, którymi bada się jej szczelność.

Sprawdzanie szczelności klimy w aucie

System klimatyzacji w samochodzie jest układem zamkniętym. Składa się on z wielu różnych elementów, z czego najważniejszym z nich jest kompresor (inaczej sprężarka). To właśnie on odpowiada za tłoczenie czynnika chłodniczego do układu chłodzenia. Czynnik następnie dociera do skraplacza, gdzie zmienia się jego stan z gazowego na ciekły, ponadto ulega schłodzeniu. Jeśli chodzi o osuszacz, jak sama nazwa mówi, jego celem jest osuszanie czynnika chłodniczego.

Do systemu należą też inne mniejsze elementy. Nieszczelna klimatyzacja oznacza to, że czynnik wycieka przez jakieś przewody czy wspomniane powyżej elementy. Najbardziej charakterystycznym objawem nieszczelnej klimatyzacji jest to, że nagła stała się ona o wiele mniej wydajna. Może to właśnie sygnalizować utratę czynnika chłodniczego. W takim wypadku niezbędną czynnością jest sprawdzenie szczelności klimatyzacji. Kolejnym objawem tego zjawiska są plamy oleju na łączeniach przewodów. Jeżeli nie chcemy kontynuować jazdy takim pojazdem zawsze można wezwać pomoc drogową z Warszawy aby nas odwiozła do najbliższego serwisu.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji domowym sposobem?

Każdy właściciel samochodu z klimatyzacją może sam sprawdzić jej szczelność. Znanych jest na to kilka prostych, domowych sposobów.

Środek pieniący jak np. mydło

Najchętniej wykorzystywaną przez kierowców metodą sprawdzenia nieszczelności w klimatyzacji jest zastosowanie środka pieniącego. Może być to na przykład woda z mydłem czy płynem do mycia naczyń. Aby sprawdzić ten system, wystarczy nałożyć taki preparat na przewody i przyłącza obecne na zewnątrz. W obszarach nieszczelności zauważymy wydobywającą się pianę. W sklepach dostępne są też specjalne spraye do sprawdzania szczelności.

To dosyć tania metoda, jednak ma ona swoje wady. Znajduje zastosowanie przy dużych wyciekach, jednak przy niewielkich nie zda ona egzaminu. Aby wykonać to badanie, niezbędne jest występowanie resztek ciśnienia w układzie. W przypadku gdy go niema to trzeba je wprowadzić z zewnątrz. To sposób dosyć czasochłonny, ponadto nie można nim dotrzeć do wszelkich części klimatyzacji samochodowej.

Lampa UV

Innym sposobem sprawdzenia szczelności klimy jest użycie lampy UV działającej w ultrafiolecie. Podczas badania oświetlamy dane elementy klimatyzacji, a przed tym wprowadzamy do układu środek fluorescencyjny. Nakłada się do przy pomocy specjalnego aplikatora, praski do wkładów albo sprzętu do serwisowania klimatyzacji. Wszelkie obecne nieszczelności zaczną świecić na jasny kolor. Warto zastosować lampę na baterię, aczkolwiek w metodzie liczy się przede wszystkim moc świecenia.

Dobrze, jeśli będzie ona jak najwyższa, wówczas bez trudu zlokalizujemy wszystkie wycieki. Podczas tego badania ważne jest nieprzesadzenie z ilością środka fluorescencyjnego, jak i założenie okularów ochronnych.

Detektor nieszczelności

Aby samodzielnie sprawdzić układ klimatyzacji, można też zdecydować się na kupno detektora nieszczelności. Taki sprzęt zarejestruje zwiększoną koncentrację czynnika chłodniczego w powietrzu. Sondę detektora zbliżamy w miejsce podejrzewanego wycieku, na odległość do 5 mm. Urządzenie zasysa gaz, analizuje go, po czym sygnalizuje nas o intensywności stężenia czynnika chłodniczego.

Warto jest również zapoznać się z artykułem – czy zmieniać opony na zimę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *