Jak zachować się w czasie awarii auta na autostradzie?

| kategoria: nowości

Na autostradach nie można się zatrzymywać. Nie wolno też cofać pojazdem. To całkiem zrozumiałe, jeśli weźmiesz pod uwagę, że wokół pełno pędzących samochodów. Stojący pojazd lub wręcz cofający stanowi ogromne zagrożenie dla innych kierowców. Jednak wypadki i awarie nie wybierają miejsca. Samochód nie czeka, aby się zepsuć na najbardziej sprzyjający moment. Dlatego też, w wyjątkowych sytuacjach, na autostradzie wolno stanąć.
Przede wszystkim, w czasie awarii na autostradzie, trzeba zachować wszelkie środki ostrożności. Pamiętaj, że większość samochodów porusza się tu z prędkością ponad 100 km na godzinę, co w znacznym stopniu zaburza percepcję i ocenę prędkości innych pojazdów. Dlatego na autostradach możesz zatrzymać się tylko w miejscu do tego wyznaczonym. Jednak, gdy musisz stanąć z powodu awarii, powinieneś to zrobić z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Wykorzystać do tego celu możesz pasy awaryjne, które są właśnie przeznaczone do tego, aby zatrzymać pojazd, gdy dalsza nim podróż staje się niemożliwa.

Awaria lub kolizja na autostradzie

Aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, na autostradzie zachowuj się ze wzmożoną ostrożnością. Nie przypadkiem na autostradach dochodzi do karamboli z udziałem wielu aut. Jadąc z prędkością ponad 140 km na godzinę lub szybciej, trudno ocenić sytuację na drodze i szybko wytracić prędkość, dlatego też auta najczęściej wpadają jedne na drugie.
W chwili wypadku na autostradzie obowiązują zasady takie same, jak w przypadku wypadków na innych drogach. Tak więc jak najszybciej należy oczyścić pas ruchu. Ustawić unieruchomione auto jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, na pasie awaryjnym. Jak najszybciej należy udzielić pomocy rannym i poszkodowanym, ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów za samochodem. Następnie należy zawiadomić policję, pogotowie czy straż pożarną. Należy też włączyć światła awaryjne ostrzegające o miejscu kolizji nadjeżdżające auta. Na autostradzie należy wysiadać drzwiami od prawej strony, czyli kierowca wysiada z auta drzwiami pasażera, a o ile to możliwe reszta pasażerów pojazdu powinna zostać w pojeździe. Osoby, wysiadające z samochodu powinny mieć na sobie kamizelki odblaskowe.

Holowanie na autostradach

Holowanie na autostradzie jest zabronione. Holować mogą tutaj tylko pojazdy pomocy drogowej. Związane jest to z faktem, że podczas holowania samochodu nie można przekraczać prędkości 60 km/h poza obszarem zabudowanym. Tymczasem prędkość na autostradzie wynosi do 140 km/h, co powodowałoby, że auto poruszające się z prędkością mniejszą stanowiłoby zagrożenie dla szybciej jadących kierowców. Przede wszystkim więc sprawdź, co zawiera twoja polisa ubezpieczeniowa, na jaką pomoc ze strony ubezpieczyciela możesz liczyć? Następnie Zawiadom policję lub wezwij pomoc, dzwoniąc na numer 112 lub korzystając z telefonu SOS zlokalizowanego wzdłuż autostrady. Dzwoniąc z telefonu SOS, czyli naciskając czerwony guzik, masz pewność, że na komputerze dyspozytora w Centrum Zarządzania Autostradą natychmiast wyświetli się twoja lokalizacja. Pracownik Centrum natychmiast zawiadomi odpowiednie służby. Pomoc drogowa z Warszawy zabierze twoje auto do najbliższego zjazdu z autostrady. Na autostradach za granicą obowiązują dokładnie te same zasady. Czyli musisz sprzątnąć pas ruchu, wezwać pomoc, założyć kamizelkę odblaskową, ustawić trójkąt i udzielić pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *