Jak podróżować z dzieckiem?

| kategoria: porady

 

Podróż powinna być nie tylko piękna, ale i bezpieczna

STAN TECHNICZNY POJAZDU

Aby poruszać się samochodem, należy dbać o jego stan techniczny. Przed podróżą warto samochód oddać do warsztatu samochodowego, by tam pracownicy sprawdzili, czy auto jest zdolne do długiej drogi. Jeśli nie ma potrzeby oddawać pojazdu w ręce specjalisty, sprawdź samodzielnie stan techniczny. Upewnij się, że wszystkie układy działają prawidłowo. Zadbaj o najdrobniejsze usterki, ponieważ ignorowane mogą prowadzić do poważnych awarii.

Zdecydowanie lepiej, spokojniej i mniej kosztownie, jest sprawdzić samochód w warsztacie lub samodzielnie, niż być odholowanym przez pomoc drogową z powodu nagłej awarii.

Regularne przeglądy to kolejny bardzo ważny punkt w dbaniu o bezpieczną podróż. To daje możliwość wymiany zużytych części przed wystąpieniem usterki. Bardzo ważne jest wybranie sprawdzonego warsztatu, który sprawdzi każdy element Twojego auta.

Części samochodowe zawsze wymieniaj na nowe, sprawdzone i dobrej jakości. Nie znając się na mechanice lub nie mając doświadczenia, łatwo możesz natrafić na produkt bardzo złej jakości. Zważając na to, że stawką jest życie Twoich bliskich oraz Twoje, sprawdź dwa razy dany element, zanim przystąpisz do zakupu.

Nie zapominaj o uzupełnieniu lub wymianie płynów w Twoim samochodzie. Spowoduje to lepszą kondycję Twojego auta oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia awarii silnika lub innych kosztownych części.

Wyposażenie auta powinieneś dostosować do pory roku. Zmieniaj opony na sezon zimowy oraz na sezon letni. Tak samo zrób w wypadku płynu do spryskiwaczy, aby letni nie zamarzał w czasie mrozów.

OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE SAMOCHODU

Przestrzegając polskiego prawa, każde dziecko, które nie osiągnęło 150 centymetrów wzrostu, należy przewozić w foteliku samochodowym. Jego zadaniem jest ochrona dziecka w razie kolizji drogowej.

Kategorie wagowe fotelików dziecięcych:

  • 0 – 9 kilogramów, 0 – 13 kilogramów – grupa pierwsza,
  • 0 – 18 kilogramów, 9 – 18 kilogramów – grupa druga,
  • 0 – 25 kilogramów, 9 – 25 kilogramów – grupa trzecia,
  • 9 – 36 kilogramów – grupa czwarta.

Zapewnij swojej pociesze bezpieczeństwo i komfort jazdy

Jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wzrost dziecka, “widełki” wagowe podawane są orientacyjnie.

Grupa pierwsza – w tej grupie przeznaczonej dla dzieci od urodzenia do około roku, głowa malca nie może wystawać poza zagłówek fotelika. Oparcie musi być także odpowiednio dostosowane, aby podczas snu dziecko miało odpowiednie podparcie, a głowa nie opadało mu na ramię.

Grupa druga – głowa dziecka nie może wystawać poza linię oczu.

W pozostałych grupach nie ma jednoznacznych obostrzeń, dzieci są na tyle duże i samodzielne, że odpowiednie zapięcie ich pasami gwarantuje bezpieczeństwo w czasie jazdy.

WYBÓR FOTELIKA

Decydując się na fotelik dla dziecka, zwracaj uwagę przede wszystkim na testy, nie wygląd. Najbardziej przebadane są akcesoria z atestem ADAC lub Testem Plus.

Jak przewozić dzieci?

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów przewożenia dzieci do czwartego roku życia jest używanie fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy. Ze względu na głowę dziecka, która w tym wieku jest proporcjonalnie większa od dziecka starszego istnieje znacznie większe ryzyko wystąpienia uszkodzeń kręgów szyjnych podczas wypadku. Fotel montowany tyłem nie powoduje dużego nacisku na szyję malca, zupełnie odwrotnie niż w foteliku montowanym przodem, więc ryzyko uszkodzenia kręgosłupa jest znacznie mniejsze.

Zanim kupisz fotel, przymierz go do dziecka i do samochodu. Twojemu dziecku musi być wygodnie podczas podróży. W innym wypadku będzie rozpraszało kierowcę w czasie podróży swoimi nerwowymi ruchami lub głośnym zachowaniem.

Co ważne, nie każdy fotelik pasuje do każdego modelu samochodu.

Radzi się, aby kupować nowy fotelik, ponieważ tylko to da Ci gwarancję, że nie został wcześniej uszkodzony w kolizji . Nawet podczas niewielkiej kolizji, fotelik może mieć uszkodzone elementy, przez które przestanie pełnić formę chroniącą dziecko.

Montaż fotelika dziecięcego jest bardzo ważny. Powinien zostać zamontowany ściśle według instrukcji i zaleceń producenta. Istnieją już systemy, które pozwalają na upięcie fotela bezpośrednio w ramię samochodu, co minimalizuje błędy w trakcie montażu. Skuteczność tego systemu została potwierdzona dla foteli z pierwszej i drugiej grupy.

Przy fotelikach grupy trzeciej lub czwartej, dla bezpieczeństwa dziecka należy dodać dodatkowe metody mocowania, jak na przykład pasy samochodowe.

GDZIE MONTOWAĆ FOTELIK?

Eksperci sugerują, że najlepszym miejscem na zamontowanie fotelika w samochodzie jest środek tylnej kanapy, jeżeli pozwala na to model auta oraz fotelika. Na rynku istnieją takie siedziska dla dzieci, które nadają się tylko do montażu na bocznych siedzeniach. Montaż fotelika dziecka na środku powoduje odseparowanie dziecka od ewentualnego zagrożenia, zarówno z lewej, jak i z prawej strony.

Jeśli nie możesz zamontować fotela na środku siedzenia, zdecyduj się na posadzenie go za miejscem dla pasażera. W ten sposób, podczas ewentualnego postoju, Twoje dziecko będzie wychodziło na pobocze, a nie wprost na ruchliwą jezdnię.

MONTAŻ FOTELIKA Z PRZODU AUTA

Jeśli bardzo zależy Ci na zamontowaniu fotelika z przodu i przewożeniu dziecka na siedzeniu pasażera, pamiętaj o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera.

Pamiętaj o dociąganiu pasów przy foteliku bez obawy, że skrzywdzisz swoje dziecko. Mocno zapięte pasy to gwarancja bezpieczeństwa. Ważne jest też, aby nie przewozić dziecka w puchowej kurtce, ponieważ stwarza to zagrożenie niepoprawnego działania pasów.

WYPOSAŻENIE OPCJONALNE

Latem warto zainwestować w osłonki chroniące dziecko przed promieniami słońca. Nazbyt silne promieniowanie słoneczne jest uciążliwe dla dziecka, powoduje pogorszenie komfortu jazdy, ale także może zaszkodzić skórze i oczom Twojego dziecka.

Koniecznie zmieniaj opony co sezon!

Zabezpiecz przedmioty, które mogą poruszać się bezwiednie po samochodzie. Bardzo łatwo można sobie wyobrazić, co stałoby się z niezabezpieczoną butelką wody podczas wypadku samochodowego. Dobrą inwestycją jest organizer, który można przypiąć w bagażniku samochodu lub na oparciu o fotel.

Bardzo ważne jest zabezpieczenie drzwi i okna po stronie, po której siedzi dziecko, tak aby nie było w stanie otworzyć ich samodzielnie w czasie podróży.

KONCENTRACJA W CZASIE PODRÓŻY

Zwróć uwagę na to, że nawet najlepszy fotelik zapięty w prawidłowy sposób nie zapewni bezpieczeństwa, jeśli sam o nie nie zadbasz. Koncentracja na drodze powinna być priorytetem, nawet jeśli jedziesz z małym dzieckiem. Jeśli dziecko z jakiegoś powodu hałasuje, płacze lub odwraca Twoją uwagę od drogi, zjedź na pobocze i zajmij się malcem.

Podróżuj bezpiecznie. W razie problemów, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *