Gdy dojedzie do szkody komunikacyjnej…

| kategoria: porady

Czy wiesz co to jest szkoda komunikacyjna? Czy wiesz, w jaki sposób ją zgłosić? Dziś wszyscy jesteśmy posiadaczami różnych pakietów ubezpieczeń, ale gdy przychodzi co do czego, to stajemy się często bezradni, skazani na doradców firm ubezpieczeniowych, którzy wiadomo, będą działać zawsze w imię dobra własnej firmy.

Szkoda komunikacyjna powstaje w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, sposób jej zgłaszania jest uzależniony od tego, czy chcemy uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy czy z AC. Ubezpieczyciel prowadzi działanie likwidacyjne, w którym ustala zasadność oraz wysokość ewentualnego odszkodowania, a od jego decyzji poszkodowanemu przysługuje odwołanie. Jeśli wartość napraw przekroczy 70 % wartości pojazdu to w przypadku ubezpieczenia AC jest już szkodą całkowitą, w przypadku OC – musi przekroczyć 100 % wartości auta. Odszkodowanie obejmuje nie tylko szkody materialne, czyli uszkodzenie samochodu i mienia, ale też szkody osobowe (utrata zdrowia, życia).

Co ważne w przypadku, gdy dojedzie do szkody komunikacyjnej? Należy bezwzględnie wezwać Policję w przypadku, gdy sprawcą kolizji jest obcokrajowiec lub gdy w wypadku ucierpieli ludzie. Do drobnych kolizji nie mamy obowiązku wzywania Policji, możemy próbować dogadać się ze sprawcą, dochodząc do obustronnego konsensu. Warto mieć spisane oświadczenia, a w samochodzie zawsze należy mieć ze sobą odpowiedni druk, dzięki któremu nie zapomnimy o szczegółach, które mogą umknąć, gdy jesteśmy podenerwowani zaistniałą sytuacją. Oświadczenie sprawcy powinno posiadać odpowiedni szkic sytuacyjny, dane personalne, nr i kategoria prawa jazdy, dane pojazdu, tj marka, nr rejestracyjny u data następnego badania technicznego oraz dane ubezpieczyciela OC z numerem polisy. Można również poprosić świadków zdarzenia o personalia, które również umieszczamy w oświadczeniu. Dlaczego posiadanie świadka jest takie ważne? Cóż, często sprawca, gdy ochłonie z emocji, postanawia zmienić swoje oświadczenie, co może spowodować trudność w ustaleniu sprawcy zdarzenia, oraz utrudnić uzyskanie odszkodowania.

Warto pamiętać, że naprawa samochodu z własnego AC, nie zamyka drogi do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy. Zakres szkód, które obejmuje OC jest zdecydowanie szerszy, niż z polisy AC. Z polisy OC można pokryć:

  • Koszty holowania
  • Koszty parkingu
  • Koszty wynajmu auta zastępczego
  • Szkody za doznane obrażenia ciała
  • Koszty leczenie urazów
  • Koszt dojazdu do placówek medycznych
  • Zniszczone mienie
  • Oraz szereg innych, o które warto walczyć z towarzystwem ubezpieczeniowych, zwłaszcza, ze kodeks cywilny oraz ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych zawsze są po stronie poszkodowanych.

Umowy AC nie zawsze mają tak szerokie spektrum ochrony, z racji tego, że jest ono dostępne w droższych wariantach polis. Dążymy raczej do odprowadzania jak najniższych składek, dlatego niewielu z nas ma luksusowe warianty ochrony ubezpieczeniowej.

Najważniejsze jednak, to bezpiecznie dotrzeć do celu, czego Państwu z całego serca życzę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *