Podróż wakacyjna autem

| kategoria: porady

Wakacyjny wyjazd to przygoda, miejsca, które warto zobaczyć, zwiedzić. Nic cię nie goni, jedziesz gdzie chcesz, w tempie, które ci odpowiada, stajesz tam, gdzie zobaczysz coś, co koniecznie chcesz obejrzeć. Jednak zanim ruszysz w drogę sprawdź, czy OC twojego auta jest aktywne w kraju do którego zamierzasz się udać. W krajach UE sprawa jest prosta,a przepisy dotyczące likwidacji szkód są zbliżone do naszych, jednak w krajach Europy Wschodniej mają przepisy bardziej skomplikowane.

W wielu krajach Europy za brak obowiązkowego OC są drastycznie wysokie. Wypadek, spowodowany poza granicami naszego kraju może generować bardzo wysokie koszty. Sprawdź więc, czy w danym kraju nie potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia w postaci Zielonej Karty. Na terenie Unii Europejskiej nie potrzebujesz dodatkowych polis ubezpieczeniowych, a kraje zrzeszone w Systemie Zielonej Karty mają podpisane Porozumienie Wielostronne, co pozwala im honorować wzajemnie ubezpieczenia krajowe OC bez dodatkowych certyfikatów. Jadąc do Serbii, Norwegii czy Szwajcarii, również nie potrzebujesz dodatkowych polis. Niestety, dodatkowe ubezpieczenie może okazać się niezbędne, gdy zamierzasz udać się autem do Turcji, Rosji, na Ukrainę, Białoruś, do Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Bośni czy Hercegowiny.

Na szczęście, jeśli w drodze okaże się, że nie masz ubezpieczenia honorowanego na ternie kraju, przez który właśnie będziesz przejeżdżał, możesz wykupić polisę graniczną, obowiązującą 15 lub 30 dni, chociaż to dosyć drogie rozwiązanie.

Jeśli do wypadku dojdzie poza granicami Polski, powinieneś wiedzieć, jak się zachować. Za zachodnią granicą, na terenie UE obowiązują podobne zasady jak u nas, czyli policję wzywa się do poważnych wypadków, gdzie zostały poważnie uszkodzone pojazdy oraz gdy zostały poszkodowane jakieś osoby, a do mniejszych stłuczek nie zachodzi potrzeba wzywania władz. W Europie wschodniej policję do wypadku trzeba wezwać zawsze, niezależnie od wielkości szkody. Pamiętaj, że stres jest złym doradca, a firmy ubezpieczeniowe uruchamiają specjalną procedurę, dzięki której mogą likwidować powstałe szkody, kooperujące z miejscowymi ubezpieczycielami. Ty sam, niezależnie od stresu, postaraj się spisać wspólne oświadczenie i wymienić się informacjami z innymi uczestnikami wypadku, co na pewno ułatwi zlikwidowanie szkody. Szkody powstałej poza granicami UE nie możesz zgłosić po przyjeździe do kraju, musisz zrobić to od razu, na miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *