Zimowe niespodzianki – kłopoty z akumulatorem

| kategoria: porady

Stan baterii i auta możesz kontrolować na stacji diagnostycznej. Wymiana nie jest wyjątkowo skomplikowana, aczkolwiek wymaga odrobiny wiedzy i odpowiednich narzędzi. Akumulator jest bardzo ciężki, co może zmylić osobę nieświadomą, zwłaszcza patrząc na niewielki rozmiary urządzenia. Akumulatory zużyte oddaje się w punktach skupu, gdzie podlegają recyklingowi. Część materiałów, z jakich wykonana jest bateria zostaje odzyskana, a część podlega zneutralizowaniu. Dzieje się tak dlatego, że zawartość baterii jest bardzo szkodliwa dla środowiska naturalnego.

Niespodzianką może być utrata danych układu sterowania i systemów multimedialnych, a to pociąga za sobą konieczność ponownego zaprogramowania radia czy innych podzespołów sterowanych komputerem pokładowym. Dlatego, im nowocześniejsze auto, tym bardziej konieczna staje się wymiana akumulatora w dobrym warsztacie.

Do innych przyczyn wyładowania akumulatora należą krótkie trasy, nieregularne użytkowanie czy długie postoje. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że auto, mimo, że nie jest używane, nadal pobiera prąd. Potrzebny jest na utrzymanie alarmów, zamków, elektronicznego identyfikowania kierowcy, systemów bezkluczykowych czy nawigacji. Nie należy więc zostawiać auta na parkingu bez odpalania go przynajmniej raz w tygodniu na okres około 15 do 20 minut. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać, okazać się może, że nie ma możliwości odpalenia samochodu. Również krótkie trasy nie pozwalają na pełne naładowanie baterii, a im bateria starsza, tym trudniej ją naładować.

Zimą w aucie zużywa się więcej prądu. Ogrzewanie tylnej szyby czy siedzeń powoduje, że akumulator ma większe zużycie. Dlatego warto zadbać, by wybrać się od czasu do czasu w dłuższą trasę, aby alternator ładował baterię do pełna. Czasem można również naładować akumulator za pomocą prostownika. Należy pamiętać, że wpływ na rozładowanie baterii ma na przykład duży mróz.

Baterie zasiarczone i skorodowane nie będą się tak szybko ładowały jak nowe. Stan baterii należy sprawdzać regularnie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. tak samo jak awarie alternatora, które należą do tych bardzo kłopotliwych, które często kończą się w warsztacie, do którego auto trzeba zawieźć na lawecie lub holując. Próby wymiany akumulatora czy jego podładowania są zupełnie niecelowe na dłuższą metę, prowadzi do większych uszkodzeń akumulatora, narażonego na ciągłe wyładowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *