Zagraniczne wakacje z własnym samochodem

| kategoria: porady

Więc, zanim spakujesz walizki do auta, pomyśl o nim. Czy aby na pewno jest gotów do drogi?

Przede wszystkim, musisz zabezpieczyć się na wszelkie ewentualności. To miło, że pokładasz ogromne zaufanie w swoim samochodzie, ale … lepiej dmuchać na zimne niż się sparzyć.

Sprawy techniczne i formalne

Tak, przede wszystkim sprawdź auto pod kątem technicznym. Dokładny przegląd stanowi znikomą kropelkę w morzu kosztów, a upewni cię, że auto jest w pełni sprawne, poziom płynów eksploatacyjnych jest na odpowiednim poziomie. Zapewnij sobie również odpowiedni poziom ubezpieczenia AC. Auto zastępcze, holowanie, ewentualna naprawę. Pamiętaj, że jedziesz do obcego kraju, a tam… inny język, inni ludzie, inna mentalność. Nie wiesz, czego się spodziewać. Jesteś obcokrajowcem, którego można oskubać, bo nie wie, jak się poruszać w danym kraju. W krajach nastawionych na życie z obcokrajowców i turystów, możesz spodziewać się cen dla tubylczej ludności i cen, dużo wyższych, dla przyjezdnych. Nie zawsze też uda ci się na własną rękę znaleźć odpowiednią pomoc drogową czy mechanika.

Przepisy drogowe i zwyczaje miejscowe

Powinieneś też zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym kraju. To,co u nas jest drobnym wykroczeniem w obcym kraju może być poważnym przestępstwem. W wielu krajach możesz spodziewać się cen dla tubylczej ludności i cen, dużo wyższych, dla przyjezdnych. Nie zawsze też uda ci się na własną rękę znaleźć odpowiednią pomoc drogową czy mechanika.
Powinieneś też zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym kraju. To,co u nas jest wykroczeniem, tam może być poważnym przestępstwem. Inna rzecz, to kwestia tankowania paliwa. W wielu krajach zdobycie LPG to duży problem, w innych stacje benzynowe czynne są do 22:00, a później już nie zatankujesz, więc problematyczne staje się podróżowanie nocą. We Francji, jeśli twoje auto się zepsuje, musisz skontaktować się najpierw z koncesjonowanymi służbami autostradowymi, które jako jedyne są upoważnione do holowania samochodów na autostradach. Wybrana przez ciebie pomoc drogowa lub mechanik mogą przystąpić do dzieła dopiero wówczas, gdy holownik służb autostradowych holujący twoje auto, minie rogatki. Uwzględnij też miejscowe zwyczaje, na przykład w czasie sjesty w Hiszpanii trudno ci będzie uzyskać pomoc na drodze lub znaleźć mechanika.

Bariera językowa i mentalność

Dużą przeszkodą w obcym kraju jest bariera językowa, człowiek zestresowany, nie znający języka, może zgodzić się na wiele, w tym na horrendalne ceny za usługi warsztatowe lub miejscowej pomocy drogowej. Niebagatelna jest również pogoda w kraju do którego jedziemy. W poszukiwaniu pewnego słońca często celem wypraw naszych rodaków, są kraje, w których temperatura osiąga czasem nawet 40 stopni Celsjusza. Uruchom wyobraźnię i pomyśl, co będzie się działo, jeśli utkniesz na rozgrzanej drodze, z małymi dziećmi, pomoc nie wiadomo kiedy nadejdzie, a ty nie masz wody. Dlatego miej w samochodzie odpowiedni zapas wody, nawet na wyrost. Woda może okazać się zabawieniem.

Cóż, o ile możemy doradzać, przygotuj się na każdą ewentualność. Nawet tą najgorszą, zawsze załóż czarny scenariusz. Jeśli twoje wakacje nie zamienią się w koszmar, to tym lepiej dla ciebie. Jeśli natomiast przytrafi ci się nieprzyjemna sytuacja na drodze, masz możliwość być do niej przygotowany. I nie mówię tutaj wcale o dużych naprawach w warsztacie, ale też o takich drobnych, na drodze, jak wymiana koła, dowóz paliwa. W porządnych pakietach AC znajdziesz opcję powrotu do kraju, auta zastępczego lub hotelu na czas naprawy. Jedziesz? Uważaj na siebie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *