Wymarzony samochód dla kobiety

| kategoria: porady

Jak wskazują badania, różnice pomiędzy samochodami atrakcyjnymi dla pań i panów są znaczące. Kobiety bowiem analizują zupełnie inne czynniki, biorąc pod uwagę nie tylko moc silnika, ale również kwestie czysto praktyczne. Wbrew obiegowemu poglądowi, emocje podczas zakupu auta odgrywają dużą rolę właśnie u panów, podczas gdy panie podejmują decyzje w oparciu o racjonalniejsze przesłanki. Skoro więc istnieje tyle różnic, to jaki samochodów będzie najlepszy dla kobiety?

Kobiecy styl

Oczywiście wybór będzie uzależniony przede wszystkim od indywidualnego gustu, który jednak jest wynikiem poszczególnych zmiennych. Według badań przeprowadzonych w 2012 roku przez firmę Castrol, w ramach których przepytano kobiety w wieku 30-54 lata, aż 64% z nich wskazała, iż najważniejszą cechą samochodu jest jego niezawodność. Na kolejnych miejscach znalazły się: wielkość (39%), rodzaj wyposażenia i wygląd (32%), marka (29%) oraz osiągi (11%).

Według tych badań, auto kobiety powinno być więc przede wszystkim niezawodne, co nie powinno specjalnie zaskakiwać. Pozostałe parametry zależne są natomiast od wielu rzeczy, z których wymienić należy między innymi:

• status zawodowy,
• miejsce zamieszkania,
• stan cywilny,
• wiek,
• kondycja infrastruktury w okolicy, po której się poruszamy,
• dostępne środki.

Wszystkie te aspekty definiują to, w jaki sposób kobiety wybierają samochody. Nie sposób sobie bowiem wyobrazić kupna pojazdu, który nijak miałby się do obecnego zapotrzebowania, a jego jedynymi atutami byłaby ilość koni mechanicznych i ekstrawagancki wygląd – tego typu wybory są raczej domeną mężczyzn. Kobiety, co wykazały badania, bardziej skupiają się na stronach praktycznych. W jaki więc sposób dostosować swoje decyzje zakupowe w oparciu o przedstawione wyżej czynniki?

Miejskie życie

Ogromne znaczenie ma to, w jakim miejscu żyjemy i do czego w głównej mierze potrzebne jest nam auto. Dla kobiet funkcjonujących głównie w mieście, które chcą przede wszystkim sprawnie dostać się do pracy i nie mają rodziny, najlepsze będą pojazdy niewielkie, które będą charakteryzować się dużą wygodą, zwrotnością, a także sporą swobodą podczas parkowania. Szczególnie ta ostatnia kwestia jest istotna. Jak bowiem wiadomo, w większych i często zatłoczonych miastach podstawowym problemem jest brak miejsc parkingowych. Gdy więc na placach jest ciasno i nie mamy zbytniego pola manewru, jedynym ratunkiem będą samochody drobne. Szczególnie atrakcyjne są modele wyposażone w czujniki parkowania, znacząco ułatwiające sprawę.

Kupując samochód miejski należy zwrócić uwagę także na parametry spalania. Długotrwałe stanie w korkach z pewnością odbije się na naszej kieszeni, dlatego panie powinny pomyśleć o oszczędnościach. Kompaktowe auta na benzynę bądź ekonomiczne instalacje gazowe z pewnością będą dobrym rozwiązaniem. Nie powinniśmy zwracać specjalne uwagi na osiągi, gdyż i tak w warunkach miejskich nie będziemy mogli skorzystać z nich w pełni. Niewielkie pojazdy to także mniejsze wydatki ubezpieczeniowe.

Drobny rozmiar nie powinien jednak oznaczać ciasnoty, dlatego należy zwrócić uwagę na ergonomiczność pojazdu. Wnętrze powinno być dostosowane w taki sposób, aby została zapewniona odpowiednia widoczność – nic nie może nam zasłaniać czy blokować pola widzenia.

Jak zadbać o rodzinę?

Zupełnie inne potrzeby będzie miała kobieta, dla której priorytet stanowi rodzina. Posiadanie męża i dzieci powoduje, iż na pierwszym miejscu stawiamy przede wszystkim bezpieczeństwo.

W takich sytuacjach należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, a mianowicie: rozlokowanie poduszek powietrznych (przednie, tylne, boczne oraz na kolana), sprawne pasy, system wspomagania hamowania oraz utrzymania stosownej odległości od innych pojazdów, odpowiednie mocowanie fotelików (dobrym rozwiązaniem okażą się auta wyposażone w system ISOFIX, czyli specjalne uchwyty na stałe zamontowane do fotela) oraz wzmocniona konstrukcja. Niezwykle pomocne okazać się może również analiza wyników osiągniętych przez dane auto w testach EURO NCAP, które skupiają się między innym na badaniu bezpieczeństwa pojazdów podczas wypadków. Poszczególne wyniki przedstawione są za pomocą gwiazdek, dla tego z łatwością można zorientować się, jakie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze dla naszej rodziny.

Poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem, dla matek ważna jest również wygoda. Podczas montowania fotelika czy przenoszenia pociechy niezbędna jest odpowiednia przestrzeń. Dlatego też nasz wybór powinien paść przede wszystkim na samochody 5-drzwiowe. Znika bowiem konieczność radzenia sobie z ciasnotą i rozkładanymi siedzeniami. Rodzinne auto dla kobiety powinno również zawierać przestronny bagażnik – przewóz wózka, zakupów czy licznych toreb podróżnych w trakcie wakacji nie powinien sprawiać żadnych problemów. Zresztą, także kobiety samotne bądź bezdzietne docenią znaczenie dużego bagażnika – idealnym wydaje się więc być samochód w wersji kombi.

Komfort użytkowania ważny jest również dla kobiet starszych. Wygodna regulacja foteli, przestronne wnętrze, komfortowa skrzynia biegów (by nie trzeba było się z nią mocować) czy dodatkowe wspomaganie kierownicy to kwestie, które z pewnością znajdą uznanie.

Sprawdzone rozwiązania dla kobiet biznesu

Założenie rodziny to ważna sprawa, jednak nie wszystkie kobiety przykładają do tego wagę. Dla wielu bowiem na pierwszym miejscu znajduje się kariera zawodowa. Jaki więc pojazd będzie odpowiedni dla typowej businesswoman?

Kryteria w tym przypadku w pewnym stopniu pokrywają się z samochodem miejskim. Powinien być on zwrotny, a także umożliwiający skuteczne parkowanie na zatłoczonych parkingach. Nie musi być jednak mały – również duże auta, jeżeli są wyposażone w czujniki parkowania oraz wspomaganie kierownicy, będą odpowiednio spisywać się w miejskiej dżungli. Pracownicy salonów wskazują, iż takie kobiety lubują się zwłaszcza w wysoko zawieszonych SUV-ach. Zapewniają one bowiem dobrą widoczność, co jest niezmiernie ważnym czynnikiem podczas jazdy w wielkich aglomeracjach.

Komfort użytkowania zwiększają również takie dodatki, jak chociażby klimatyzacja, centralny zamek, elektryczne lusterka czy podgrzewane szyby. W przypadku poruszania się głównie po miastach, nie powinniśmy wybierać silników diesla, gdyż ich eksploatacja będzie nas drogo kosztować. Dla businesswoman doskonałym wyborem będzie więc auto hybrydowe, wyposażone w silniki elektryczne – charakteryzują się one oszczędnością, bezawaryjnością oraz ekologicznym charakterem. Bardzo pomocna okazać się może także automatyczna skrzynia biegów oraz brak sprzęgła.

Kwestie istotne w każdych warunkach

Niezależnie od tego, do jakich celów kobieta potrzebuje samochodu, zawsze będą istnieć czynniki wspólne, ważne w każdej sytuacji. Przede wszystkim mowa tu o niezawodności. Jej znaczenie dla konsumentek zostało podkreślone przez cytowane badania. Nikt bowiem nie chce auta, które co rusz będzie oddawane do warsztatu. Generuje to także koszty, dlatego podczas zakupów należy zwrócić uwagę na ceny jego części. W przypadku pojazdu używanego, powinniśmy zapoznać z jego historią, a także przebiegiem.

Istotne znaczenie ma również ekonomiczność. Jeżeli szukamy oszczędności, zawsze najlepszym rozwiązaniem będą auta niewielkie – charakteryzują się one bowiem mniejszym spalaniem. Niższe będą także koszty związane z ubezpieczeniem. Jak już zostało powiedziane, rozwiązania dieslowe nie sprawdzą się w warunkach miejskich, dlatego lepiej sprawdzą się: benzyna, instalacja gazowa bądź wspomniane rozwiązania hybrydowe. Oszczędność docenią również osoby starsze. Dla wszystkich kobiet przydatne okaże się także różnego rodzaju dodatkowe wyposażenie, które zdecydowanie ułatwi prowadzenie pojazdu. Mowa chociażby o:

• czujnikach cofania,
• systemie parkowania,
• wspomaganiu kierownicy,
• ABS,
• systemie ułatwiającym utrzymanie odległości między pojazdami.

Samochód nowy czy używany?

Posiadając już obraz idealnego auta dla kobiet, powinniśmy także zastanowić się nad tym, czy lepiej jest zdecydować się na samochód nowy czy może lepiej będzie skorzystać z okazji i zakupić pojazd używany.

Przede wszystkim należy uświadomić sobie różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami. W przypadku auta nowego niezbędny będzie większy wydatek, jednak w zamian tego zyskujemy fabryczne, nieeksploatowane części. W dodatku liczyć możemy na usługi związane z autoryzowanym serwisem. Z samochodami używanymi wiąże się oszczędność, ale także ryzyko nietrafionego wyboru. Należy więc dokonać dokładnych oględzin, które możemy scedować na odpowiedni warsztat. Dzięki temu dowiemy się, w jakim stanie znajduje się auto. Kluczowa okazać się może także jazda próbna, która pozwoli nam sprawdzić, jak pojazd radzi sobie podczas normalnego użytkowania. Jeżeli samochód używany zostanie przez nas dokładnie sprawdzone, jego zakup nie powinien wiązać się z większym zagrożeniem.

Jak widać, zakup pojazdu dla kobiet uzależniony jest od szeregu czynników, które determinują nasze decyzje. Zanim więc udamy się do salonu, warto prześledzić dokładnie przedstawione argumenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *