Transport auta z zagranicy

| kategoria: porady

Wiesz, jakie formalności i w jakiej kolejności musisz wykonać? Co potrzebujesz sobie załatwić?  Jak ograniczyć nerwy? Nie dać się stresowi?Najprościej zlecić przywiezienie samochodu handlarzowi, a on wielu  nich sam dopilnuje, pozostawiając tobie tylko wizytę w wydziale komunikacji. Jednak w tym wypadku jesteś zdany na to, że ktoś wybierze auto za ciebie, że będziesz musiał zapłacić marżę. A ostatecznie, wolisz sam. Sam wybrać, sam zdecydować.

Zapamiętaj więc dokładną datę wjazdu auta do Polski. Jest ona ważna z dwóch powodów. Po pierwsze wg kursu walut z tego dnia obliczana jest wysokość akcyzy, a po drugie masz od tego dnia 14 dni na złożenie deklaracji AKC-U w urzędzie celnym. Dobrze, jeśli jeszcze przed wyjazdem znajdziesz sobie tłumacza przysięgłego języka, który obowiązuje na terenie kraju, w którym kupiłeś samochód. Umów go na możliwie szybki termin po przyjeździe. Przekaż mu do tłumaczenia umowę kupna, dowód rejestracyjny oraz ewentualnie kartę pojazdu. Pamiętaj, że nie każde auto ją ma.

Polskie wersje dokumentów w ręku? Więc razem  z autem i dokumentami czas na wizytę w stacji kontroli pojazdów. Tam koniecznie poproś o badanie z uzupełnieniem brakujących danych, czyli roku produkcji oraz adnotacji o sile nacisku na osie w kilotonach. Dane te na pewno nie występują w oryginalnych dokumentach, a jeśli nie uzupełnisz tych informacji od razu, Wydział Komunikacji odeślę cię z powrotem do wydziału komunikacji. Są po prostu niezbędne podczas pierwszej rejestracji w kraju.

Z kompletem dokumentów, powinieneś udać się do urzędu celnego, przedkładając posiadane dokumenty. Tutaj policzą ci akcyzę, którą musisz uiścić. Zaświadczenie o tym, że zapłacił akcyzę wydrukujesz ze strony urzędu celnego.

Masz już komplet dokumentów potrzebnych do zarejestrowania swojego upragnionego auta w kraju nad Wisłą. Udaj się więc na właściwego wydziału komunikacji (w urzędzie miasta czy starostwie powiatowym). Ze sobą musisz mieć koniecznie:

  • oryginalny dowód oraz kartę pojazdu, o ile auto takową posiada
  • umowa kupna
  • dokument potwierdzający wyrejestrowanie samochodu za granicą
  • tłumaczenia w/w dokumentów
  • badania techniczne, zawierające rok produkcji pojazdu i adnotację o nacisku na oś wyrażoną w kN
  • wniosek o rejestrację pojazdu
  • dowód opłacenia akcyzy

Przyda się również duża doza cierpliwości. Urzędy jakie są, każdy wie. Na szczęście to chwilowa niedogodność, a już niedługo będziesz cieszył się jazdą autem, które sam wybrałeś, sam przywiozłeś i sam zarejestrowałeś. To ogromna satysfakcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *