Sześć najczęściej wykonywanych przez mechaników napraw.

| kategoria: porady

Nikt nie lubi wydawać pieniędzy, nawet jeśli w grę wchodzi auto. Chyba, że to auto wymarzone i wyśnione, takie, którego zdobycie wiązało się ze spełnieniem marzeń. Ale prawda jest taka, że większość z nas ma samochód do bardziej prozaicznych celów, niż radość z życia. Samochód jest sprzętem funkcjonalnym, takim, który ma nam ułatwić codzienne życie. A im starszy, tym więcej się psuje. Poniżej sześć najbardziej popularnych przyczyn wizyty na warsztacie.

Awarie silnika

Silnik może odmówić posłuszeństwa bez względu na model czy wiek pojazdu, a na awarie składa się wiele mniejszych usterek. Mechanicy zajmują się zarówno luzami na tłokach, czyszczeniem nagromadzonego osadu ale też naprawiają zatarte tłoki, popękane pierścienie tłokowe oraz zatarte łożyska korbowodowe. W przypadku naprawy silnika przyda się zaufany fachowiec i sprawdzony warsztat samochodowy, bo od dobrze działającej jednostki zależy bezpieczeństwo na drodze.

Akumulator

Problemy z ładowaniem akumulatora kończą się przymusowym postojem. Niekiedy niezbędna okazuje się pomoc drogowa z Warszawy, która holuje na lawecie do warsztatu auto, które sprawia problem. Akumulatora raczej się nie naprawia, z reguły wymienia na nowy. Przyczyną jego awarii jest całkowite lub częściowe rozładowanie, chociaż czasem problemy mogą mieć przyczynę w zanieczyszczonych lub zardzewiałych zaciskach. Niekiedy też wystarczy uzupełnić poziom elektrolitów.

Uszkodzenia oświetlenia

Z punktu widzenia użytkownika oświetlenie jest bardzo ważne. Uszkodzenia reflektorów głównych raz kierunkowskazów wymagają natychmiastowej naprawy. Niedziałające reflektory główne i kierunkowskazy to najczęściej przepalony bezpiecznik lub spalona żarówka. Dostęp do żarówek w nowoczesnych konstrukcjach jest na tyle utrudniony, że konieczna staje się wizyta w serwisie. Niekiedy przyczyną uszkodzenia jest słaby kontakt w kostce zasilającej lub przerwa w obwodzie. Do wadliwych elementów ciężko dotrzeć, dlatego przyda się tu pomoc elektryka samochodowego.

Uszkodzenia chłodnicy

Uszkodzenia chłodnicy to popularne awarie. Psuje się wentylator chłodnicy, może przepalić bezpiecznik, zepsuć przekaźnik lub silnik wentylatora, ale też chłodnica narażona jest na uszkodzenia mechaniczne. Również w przypadku chłodnicy duży problem stanowi konstrukcja samochodu, utrudniająca dostanie się do uszkodzonego elementu, a najczęściej nieodzowny jest demontaż.

Usterki skrzyni biegów

Do usterek skrzyni biegów dochodzi na skutek wycieku oleju, spowodowanego niesprawnością elementów uszczelniających. Z tego powodu spada poziom oleju w skrzyni, a to z kolei prowadzi do zatarcia skrzyni. Niekiedy skrzynia biegów ulega uszkodzeniom mechanicznym, na skutek uderzenia kamieniem czy o krawężnik. Niektóre awarie są niewielkie, polegają na znalezieniu wyeliminowaniu nieszczelności, uzupełnieniu ubytków oleju czy wymianie uszczelek. Niektóre niestety kończą wymianą całej skrzyni biegów.

Zawieszenie auta

Zawieszenie psuje się z wielu powodów. Najczęściej na skutek czynników eksploatacyjnych, czynników drogowych, trwałości zastosowanych elementów. Sworznie wahaczy, gumy, tuleje metalowo – gumowe, końcówki drążków i inne przyjmują na siebie ciężar auta, opory i przeciążenia podczas jazdy, są narażone na zużycie. Często elementy zwiedzenia należy wymieniać kompletami, co przekłada się na zwiększenie kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *