Silny wiatr uszkodził ci auto? Może masz szansę na odszkodowanie?

| kategoria: porady

Dla właścicieli uszkodzonych aut oznacza to dodatkowe koszty, związane z odholowaniem pojazdu na lawecie do warsztatu w Warszawie, brakiem samochodu w codziennym życiu. Dlatego warto sprawdzić, czy jest szansa na uzyskanie odszkodowania za poniesione przez wiatr straty.

Ubezpieczenie trudno otrzymać

Najgorsze, że ubezpieczenie w takim wypadku trudno otrzymać, bez względu na to, czy twoje auto miało tylko oc, czy również pakiet AC.Głownie dlatego, że ubezpieczalnie starają się unikać wypłaty odszkodowań, wypłata świadczenia to dla nich strata. A my, klienci, często oszczędzamy na wysokich kosztach ubezpieczenia, co powoduje, że nie kupujemy polisy AC ze względu na warunki wypłaty odszkodowania, a ze względu na cenę, lub nie kupujemy jej wcale. O ile wiatr uszkodził szybę czy maskę, to jeszcze pół biedy, ale co robić, gdy drzewo, które przewraca się pod naporem wiatru niszczy całe auto, które nadaje się już tylko na złom?

Ubezpieczalnie niezbyt chętnie płacą pełne kwoty odszkodowania

Ubezpieczalnie niezbyt chętnie płacą pełne kwoty odszkodowania. Zysk to składki, a nie wypłacone świadczenia. W korporacjach liczy się wydajność i tabelki. Ubezpieczalnia będzie unikać wypłaty, zasłaniając się warunkami polisy. Dlatego, jeśli podczas wykupu polisy podałeś informację, że twoje auto jest garażowane, a twoje auto zostało zniszczone na parkingu przed domem, to dla ubezpieczalni nie będzie miał znaczenia fakt, że właśnie przyjechałeś i za moment jedziesz dalej, a do domu wpadłeś jak po przysłowiowy ogień, tylko na chwilę, i akurat wówczas zerwał się wiatr. Będziesz musiał udowodnić, że wcale nie dopuścił się rażącego zaniedbania.

Możesz próbować uzyskać odszkodowanie od właściciela posesji

Możesz próbować uzyskać odszkodowanie od właściciela posesji, na której stało drzewo, które się przewróciło. Aby jednak otrzymać środki z jego polisy OC, musisz udowodnić, że właściciel posesji dopuścił się zaniedbania, wiedział, że drzewo wymaga wycięcia i stanowi zagrożenie, ale uczynił tego z niewiadomych powodów. Jeśli nie jesteś w stanie tego udowodnić lub nie chcesz wchodzić w zatargi z sąsiadem… trudna sprawa.

Możesz uzyskać odszkodowanie z własnej polisy AC

Możesz uzyskać odszkodowanie z własnej polisy AC, ale uwaga, nie koniecznie możesz mieć ubezpieczenie od silnego wiatru. Ubezpieczyciele, zabezpieczają się przed wypłatą, wpisując na listę wykluczeń najczęściej przytrafiają się zjawiska pogodowe, więc silny wiatr może na liście wykluczeń się pojawić. Okaże się, że masz ubezpieczenie od tsunami w Warszawie, albo od trzęsienia ziemi w Polsce, ale od wiatru… nie. To już zadanie dla ciebie. Zanim wykupisz polisę AC w atrakcyjnej cenie, sprawdź, czy jej warunki obejmują przypadkiem wiatr lub zalanie na skutek deszczu lub zniszczenia spowodowane gradem.

Zanim więc wykupisz polisę, przeczytaj dokładnie OWU

Zanim więc wykupisz polisę, przeczytaj dokładnie OWU, nie sugerując się tylko wysokością składek. Polisa powinna uwzględniać WSZELKIE zdarzenia pogodowe i atmosferyczne. A gdy już do niego dojedzie, prawidłowo wykonaj zgłoszenie szkody, przestrzegając zarówno formy jak i czasu zgłoszenia, ponieważ w kontaktach z ubezpieczalnią liczy się każdy drobiazg. Do tego pamiętaj, aby zabezpieczyć auto przed dalszymi uszkodzeniami, jak najszybciej je nakryj, aby deszcz nie zamoczył wnętrza, a gdy tylko przedstawiciel ubezpieczyciela dokona oględzin, przewieźć je do swojego warsztatu.

Pamiętaj, że jeśli nawet twoje auto nie jest po zdarzeniu jezdne, to porządna firma pomocy drogowej na pewno je załaduje na lawetę i odwiezie tam, gdzie sobie życzysz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *