Różnice między holowaniem a autolawetą

| kategoria: porady

Różnice między holowaniem a autolawetą. Niejednokrotnie kierowcom zdarzają się sytuację, w których auto przestaje działać w sposób prawidłowy. W takich przypadkach mamy do wyboru kilka rozwiązań. Możliwe jest holowanie lub zamówienie autolawety, w zależności od indywidualnych preferencji. Co to jest holowanie pojazdu? Na czym polega skorzystanie z autolawety? Czym charakteryzuje się holowanie i autolaweta? Co jest bezpieczniejszym rozwiązaniem? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Co to jest holowanie pojazdu?

Holowanie to metoda, która polega na tym, że uszkodzony samochód ciągnięty jest przez inny, sprawny pojazd. Czynność ta jest możliwa, o ile posiadamy odpowiednie wyposażenie, do którego zaliczyć możemy m.in. linę holowniczą. W przypadku, gdy transportowane są samochodowy osobowe, to zaleca się, aby jej długość wynosiła od 4 do 6 metrów długości. Kolejnym niezbędnym elementem jest trójkąt ostrzegawczy – jest to niemalże podstawowe wyposażenie pojazdów. Warto pamiętać, że holowanie wymaga od nas zachowania dużej ostrożności. Każdy z nas powinien zadbać o to, aby lina była przymocowana w sposób solidny – nie może dojść do sytuacji, w której oba pojazdy rozłączą się. Nie podpinajmy jej do wahaczy i zderzaków, znacznie korzystniejsze jest wykorzystanie w tym celu haków lub specjalnych uszu holowniczych. Pamiętajmy również, że w trakcie holowania włączanie świateł awaryjnych jest zakazane. Zdarzają się jednak incydenty, w których odholowanie naszego czterokołowca przez inny pojazd nie jest możliwe- wówczas najrozsądniejsze wydaje się być pomoc drogowa. Specjaliści wykonają usługę w sposób bezpieczny i w pełni profesjonalny.

Na czym polega skorzystanie z autolawety?

Wiemy już, czym jest holowanie. Warto uzyskać teraz nieco więcej informacji na temat tego, na czym polega skorzystanie z autolawety. Otóż jest to pojazd, który charakteryzuje się specjalistyczną platformą, która to jest przystosowana do tego, aby przewozić pojazdy i maszyny. Skorzystanie z takiej pomocy sprawia, że ryzyko związane z zarysowaniami czy też otarciami jest zminimalizowane. Jest to zupełne przeciwieństwo do sytuacji, w której samodzielnie holujemy czterokołowca. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że autolaweta wyposażona jest w dodatkowe koła- dzięki nim przewożenie nawet ciężkich pojazdów wiąże się z dużym bezpieczeństwem. Autolaweta to pojazd, który nie posiada opcjonalnej przyczepy, co w praktyce oznacza, że jazda jest nie tylko wygodna, ale i stabilna, co niekiedy ma priorytetowe znaczenie. 

Czym charakteryzuje się holowanie i autolaweta?

Holowanie to popularna metoda, którą możemy wykonać na wiele różnorodnych sposobów. W niektórych sytuacjach nie ma konieczności wzywania fachowców. Kierowcy, którzy to utknęli na drodze dzwonią na pomoc do rodziny i znajomych. Przyjeżdżają oni na miejsce danego zdarzenia, w konsekwencji holowanie może być wykonane. Zwróćmy uwagę na jeden kluczowy czynnik- zrealizowanie takiego zadania nie należy do najłatwiejszych. Czynność ta wymaga bowiem wielu umiejętności. Kluczowa jest również wiedza w zakresie obowiązujących w kraju przepisów, a także odpowiednie akcesoria. Samochód, który znajduje się z przodu, powinno być całkowicie sprawne, natomiast pojazd z tyłu nie może być doszczętnie uszkodzony. Wymagane jest chociażby działanie hamulców. Autolawety posiadają natomiast jedynie wyspecjalizowane firmy. W tym miejscu warto zauważyć, że jest to połączenie samochodu i lawety. Często mamy do czynienia ze specjalistycznym kokpitem, a w nim znajduje się doświadczony kierowca. Z tyłu zauważyć możemy platformę- na niej jesteśmy w stanie ulokować pojazdy. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że samochód może być przewożony niemalże w każdym stanie. Nie jest wymagane poprawne działanie hamulców, świateł. Aby prowadzić autolawetę, niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kat. B. Specjaliści twierdzą, że sprawdzi się ona również do świadczenia usług transportowych. 

Co jest bezpieczniejszym rozwiązaniem?

Jednym z najważniejszych czynników w obu przypadkach jest bezpieczeństwo. Każdorazowo powinniśmy brać ten aspekt pod uwagę w przypadku podejmowania decyzji finalnych. W praktyce jednak nie brakuje osób, które to zmagają się z takim kłopotem. W sytuacji, gdy samochód jest doszczętnie niesprawny, wówczas nie powinniśmy się zastanawiać- konieczne jest zadzwonienie po specjalistów, którzy posiadają dobrze wyposażoną autolawetę. W końcu holowanie nie może się odbyć, jeśli czterokołowiec nie posiada działających hamulców, układu kierowniczego i innych ważnych elementów. W jaki sposób postępować jednak, kiedy auto nie jest całkowicie sprawne? Dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji, doświadczenia, możliwości finansowych. W niektórych błahych sprawach autolaweta nie będzie nam potrzeba i wiąże się jedynie z wyższymi kosztami. Jednak holowanie wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków, co należy mieć na uwadze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *