W Polsce stale przybywa firm z branży motoryzacyjnej a do jednych z nich należy pomoc drogowa. Prowadzenie takiej działalności gospodarczej nie jest związane z ograniczeniami ani specjalnymi wymogami. W związku z czym świadczenie usług w zakresie pomocy drogowej może realizować każdy, ponieważ nie jest wymagane odpowiednie wykształcenie, pozwolenia, nie ma konieczności posiadania wpisu do rejestru. Trzeba natomiast posiadać co najmniej prawo jazdy kategorii B a najlepiej B+C.
Czym charakteryzuje się świadczenie usług pomocy drogowej?
Prowadzenie firmy której celem jest transportowanie i holowanie samochodów oraz innych pojazdów to inaczej świadczenie usług pomocy drogowej. Dotyczą one pojazdów, biorących udział w wypadkach drogowych oraz kolizjach, które wskutek uszkodzeń nie są w stanie samodzielnie poruszać się po drogach. Pomoc drogowa zapewnia bezpieczny transport tych aut do warsztatu samochodowego lub w miejsce wyznaczone przez ich właściciela. Transport pojazdów odbywa się autolawetą lub lawetą z przyczepą (niestanowiącą integralnej części pojazdu) lub w postaci holowania na widłach (lina sztywna).
To podstawowa działalność pomocy drogowej, ale kierowcy mają możliwość skorzystania z innych usług, które często ratują ich z różnych opresji. Na przykład drobne naprawy na miejscu awarii samochodu, dowóz paliwa, wypompowanie nieodpowiedniego paliwa i zatankowanie innego czy też wymiana koła. Ponadto pomoc drogowa wykonuje awaryjne otwieranie samochodu oraz awaryjne uruchamianie samochodu. Z pomocy drogowej mogą skorzystać także rolnicy pragnący przewieść maszynę rolniczą czy firma budowlana która musi szybko dostarczyć np. walec na inny plac budowy. Lawetą można transportować także: motocykle, quady, skutery.
Forma działalności gospodarczej – pomoc drogowa
Przedsiębiorca planujący prowadzenie działalności gospodarczej jako pomoc drogowa może skorzystać z następujących form: jednoosobowa działalność gospodarcza oraz w postaci spółek: cywilna, jawna, komandytowa, z.o.o., akcyjna. Jedynym wykluczeniem jest spółka partnerska. Jeżeli świadczona jest pomoc drogowa jakie uprawnienia trzeba posiadać? Ustawa o transporcie drogowym (art. 3 ust. 2 pkt 4) odnośnie pomocy drogowej, czyli usuwaniu skutków wypadku i awarii mówi, że nie jest wymagana licencja ani też odpowiednie zezwolenia.
Właściciel pomocy drogowej musi posiadać zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne. Czy zawsze jest ono konieczne? Tylko w sytuacji, gdy dopuszczalna masa całkowita samochodów pomocy drogowej jest większa niż 3,5 tony. Jednak znając specyfikę świadczonych usług takie zaświadczenie będzie konieczne. Poza tym, pomoc drogowa nie potrzebuje żadnych uprawnień.
Przedsiębiorca uzyskuje takie zaświadczenie w Starostwie Powiatowym. Wystarczy złożyć wniosek, dołączyć wykaz pojazdów oraz oświadczenie o zamiarze zatrudniania kierowców. Zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne jest wydawane na czas nieokreślony. Inaczej sytuacja się przedstawia w przypadku zaświadczenia na międzynarodowy przewóz drogowy które jest wydawane na pięć lat przez Główny Inspektor Transportu Drogowego. Prowadzenie działalności w formie pomocy drogowej w Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością posiadania licencji na transport międzynarodowy. uprawnienia przewoźnika międzynarodowego udzielane są na okres od 2 do 50 lat.
Innym obowiązkowym dokumentem jaki musi posiadać przedsiębiorca jest certyfikowane zaświadczenie o maksymalnej dopuszczalnej ładowności pojazdu.Taki dokument trzeba będzie okazywać na stacji diagnostycznej. Jeśli świadczone są usługi przewozu samochodów na lawetach, to działalność należy zarejestrować jako przedsiębiorstwo przewozowe lub transportowe.
Czy łatwo zarejestrować pojazdy pomocy drogowej?
Cała procedura jest prosta i wygląda tak samo jak przy rejestracji samochodu osobowego. Trzeba tylko więcej zapłacić. Jakie wymogi musi spełniać pojazd dla pomocy drogowej? Musi być wyposażony w kabinę w żółtej barwie lub przynajmniej posiadać żółty pas na karoserii. Samochód pomocy drogowej musi mieć hak holowniczy a także sygnalizator świetlny umieszczony na dachu.
Co trzeba wiedzieć rozpoczynając świadczenie usług pomocy drogowej?
Najważniejszą rzeczą w prowadzeniu działalności – pomoc drogowa jest posiadanie dobrego pojazdu lub pojazdów przystosowanych do transportu samochodów. Inną rzeczą jest telefon który przedsiębiorca musi mieć włączony przez 24/h. Klienci dzwonią o każdej porze, bez względu czy jest to dzień powszedni czy święto. Jeżeli firma będzie miała ograniczenia czasowe straci klientów a tym samym płynność finansową.
Pomoc drogowa nie jest zaliczana do pojazdów uprzywilejowanych, dlatego kierowca musi przestrzegać wszystkich przepisów drogowych a przede wszystkim nie wymuszać pierwszeństwa. Czy pomoc drogowa ma jakieś uprawnienia wynikające ze specyfiki świadczonych usług? Tak, ponieważ wykonuje obowiązki w ruchu drogowym i z tego tytułu pojazd pomocy drogowej może zatrzymywać się na pasie. Ale wiąże się z przestrzeganiem określonych wytycznych.To znaczy samochód pomocy drogowej powinien być odpowiednio oznakowany.
Dodaj komentarz