Pilnuj karty pojazdu! Bez niej nie sprzedasz auta!

| kategoria: Bez kategorii

Od pierwszego lipca 1999 roku karta pojazdu jest dokumentem obowiązkowym dla każdego zarejestrowanego w naszym kraju samochodu. Jeśli samochód zmienił właściciela, to karta wędruje razem z nim w nowe ręce. W karcie znajdują się informacje na temat samochodu, takie jak dane właściciela, data rejestracji, dane identyfikacyjne samochodu, parametry techniczne. Zagubioną lub zniszczoną można odzyskać, udając się do Wydziału Komunikacji.

Karta może się zniszczyć, mogą podrzeć ją dzieci, zjeść pies, może się zdarzyć, że uległa zniszczeniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku

W życiu różne rzeczy się zdarzają. Karta może się zniszczyć, mogą podrzeć ją dzieci, zjeść pies, może się zdarzyć, że uległa zniszczeniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, na przykład pożaru mieszkania. Mogła zginąć lub zostać skradziona. Nie oznacza to, że samochód zostanie z tobą do swojego końca, lub że można auto na przykład sprzedać bez karty. Tak nie jest. Kartę musisz albo odnaleźć, albo zdobyć wtórnik. Nie jest to zbyt skomplikowana procedura.

Musisz udać się do właściwego Wydziału Komunikacji swojego miasta

Jeśli już wiesz, że karty w domu nie ma, czyli albo zginęła, albo ktoś ją ukradł, albo została zniszczona, to musisz udać się do właściwego Wydziału Komunikacji swojego miasta. Tam składasz wniosek o wydanie wtórnika karty pojazdu. Wniosek składasz w formie pisemnej, dołączając do niego oświadczenie o utracie dokumentu pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Będziesz również musiał przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu. Tak samo postępujesz zarówno w przypadku, gdy karta zginęła, zgubiłeś ją lub uległa zniszczeniu w sposób, który uniemożliwia jej odczytanie.

Gdy zgubiłeś kartę przed przerejestrowaniem auta na siebie

W momencie, gdy kupiłeś auto, podpisałeś umowę, kartę widziałeś na własne oczy, chowałam ją własnoręcznie z innymi dokumentami, a jednak nie możesz jej znaleźć w pliku dokumentów, ani w samochodzie, a niezbędną jest przecież do zarejestrowania samochodu, masz przed sobą trochę więcej zachodu i trudności do przezwyciężenia. Ale ustawodawca takie problemy właścicieli aut również przewidział, dlatego dalej możliwe jest zarówno zarejestrowanie auta na siebie, jak i uzyskanie wtórnika.
Jeśli więc zgubiłeś kartę, a nie zdążyłeś jeszcze zarejestrować samochodu na siebie, będziesz miał trochę więcej urzędowych rzeczy do zrobienia. Przede wszystkim w urzędzie przestawić musisz wszystkie dokumenty wymagane do rejestracji auta. Dodatkowo powinieneś przedstawić zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji i jednocześnie potwierdzające dane zawarte w dokumencie. Czyli, jeśli kupiłeś auto zarejestrowane w Lublinie i chcesz je zarejestrować w Warszawie, to musisz mieć odpowiednie zaświadczenie z Lublina do przedstawienia w Warszawie. Musisz również posiadać zaświadczenie z policji potwierdzające utratę karty, czyli na przykład zgłoszenie kradzieży.

Koszty związane z wyrobieniem wtórnika karty pojazdu

Czy karta pojazdu jest kosztownym dokumentem? Na szczęście nie. Był czas, że kosztował słono. Do 15 kwietnia 2006 roku opłaty za kartę wynosi 500 zł, jednak Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 17 stycznia 2006 roku uznał, że kwota ta jest niezgodna z przepisami konstytucji
Wysokość opłaty za wydanie wtórnika karty pojazdu ustala minister do spraw transportu. Dlatego, niezależnie od miast, właściciel samochodu zapłaci w Wydziale Komunikacji zawsze tyle samo. Do 15 kwietnia 2006 roku, opłata za kartę pojazdu wynosiła 500 zł, jednak Trybunał Konstytucyjny, wyrokiem z dnia 17 stycznia 2006 roku uznał, że ta kwota jest niezgodna z przepisami Konstytucji RP oraz przepisami Prawa o ruchu drogowym. Dlatego kosztuje teraz w każdym mieście tyle samo, czyli 75 zł. Nie są to więc duże koszty, natomiast warto jednak tego dokumentu pilnować, wiedzieć, gdzie się go chowa i trzyma, aby w przyszłości nie mieć problemów. Zwłaszcza, że kartę wyciąga się w chwili, gdy ma się już kupca na auto, a bez niej samochodu nie sprzedasz. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest osobna teczka na ważne dokumenty auta, przechowywana poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *