Opony całoroczne- Rozważna inwestycja czy wyrzucenie pieniędzy w błoto?

| kategoria: porady

Opony całoroczne —  Ogólna charakterystyka

Przez wiele lat spotykałem się ze sprzecznymi opiniami kierowców dotyczącymi jazdy na oponach całorocznych. Oczywiście mam wyrobione zdanie na ten temat, jednak pragnąłem dowiedzieć się, co sprawia kierowcom najwięcej problemu. Zacznijmy jednak od ogólnej charakterystyki opon całorocznych. Opony całoroczne, zwane także jako opony wielosezonowe to rodzaj opon, który jak nazwa wskazuje, można użytkować przez cały rok. Specjalna mieszanka gum sprawia, że sprawdzają się one bardzo dobrze zarówno na suchej nawierzchni, jak i na lodzie. Czy jednak coś, co jest do wszystkiego, faktycznie cechuje się wysoką jakością? Niektórzy uważają, że koncerny oponiarskie tworzą nad tym rodzajem opon niekorzystną aurę ze względu na mniejsze zyski. Zanim potwierdzę lub podważę tę tezę, chciałbym przedstawić to, czym opony wielosezonowe całoroczne różnią się od opon zimowych i letnich.

Główne różnice związane z budową opon całorocznych

Opony całoroczne to połączenie zarówno jednego, jak i drugiego rodzaju opon. Opony letnie stworzone są głównie do jazdy na suchej lub wilgotnej nawierzchni spowodowanej opadami deszczu. Mają one gładką budowę bieżnika, a także dosyć szerokie rowki, które odprowadzają wodę, niwelując ryzyko wpadnięcia w poślizg. Sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej w przypadku opony zimowej, której struktura jest porowata, a zadaniem bieżnika jest odprowadzanie dużych ilości błota poślizgowego i śniegu. Lamele zwane inaczej nacięciami bieżnika projektuje się w taki sposób, aby rozszerzały się i następnie chwytały źródło śniegu, po czym usuwały go z tyłu opony. Mieszanka w tym przypadku musi być odpowiednio miękka i być odporna na niskie temperatury, które mogą spowodować późniejsze stwardnienie opony. Co to oznacza? Mniej więcej to, że jazda latem na oponach zimowych jest zwykłym marnotrawstwem, natomiast jazda zimą na oponach letnich ogromną nieodpowiedzialnością.

bieżnik opony samochodowej

Opony całoroczne —  Czy warto?

Jeszcze kilka lat temu opony całoroczne bez wątpienia były zaniedbywane przez producentów, którzy większą uwagę poświęcali oponom sezonowym. Bez wątpienia trend ten spowodowany był większymi zyskami, jakie firmy oponiarskie mogą zainkasować na sprzedaży. W efekcie uniwersalne ogumienie nie zapewniało skutecznej kontroli trakcji oraz przyczepności opony z podłożem. Latem zaś zdaniem specjalistów poruszanie się na oponach całorocznych mogło przyczyniać się do zwiększania ilości zużycia paliwa. Wtedy opinie sceptyków cieszyły się poważaniem. Dziś sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej zarówno wśród osób, które pokonują długie trasy, jak i wśród osób, które podróżują samochodem sporadycznie.

Nowoczesne opony całoroczne — Kompromis dla wymagających

Nowoczesne opony całoroczne w niektórych warunkach dokonują oponom całorocznym. Wiele koncernów tworzy nowe warianty, które zaspokajają potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. To ogromny postęp technologiczny. O ile opony zimowe nie mogą stwardnieć pod wpływem mrozu, a letnie nie mogą stopić się pod wpływem bardzo wysokich temperatur asfaltu, opony całoroczne muszą spełniać obie te funkcje jednocześnie. Oznacza to, że w praktyce opona całoroczna musi mieć wszystkie właściwości, które charakterystyczne są dla opon zimowych i letnich. Wśród warunków wymienić można możliwość jazdy w zakresie temperatury -20 do 30 stopni Ce. Opona taka powinna radzić sobie doskonale także w przypadku błota poślizgowego i nadmiaru powody na jezdni po burzy. Oczywiście warunki te wskazują na to, że taka opona nie istnieje, co jest oczywiście słuszne. Na rynku wymienić można kilka modeli, w przypadku których producenci dołożyli wszelkich starań, aby wykonać dobrą pracę. Warto zaznaczyć, że opony te w niektórych testach wydają nawet lepiej, niż opony dedykowane do konkretnej pory oku. Jakie opony całoroczne spisują się najlepiej w przypadku polskich warunków? Takie, które zapewniają krótką drogę hamowania oraz doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie. Wśród wiodących producentów produkujących topowe modele opon całorocznych wymienić można Michelin, Goodyear oraz Nokian.

Kto nie powinien kupować opon całorocznych?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Koneczne jest określenie specyfiki jazdy oraz zapotrzebowania. Kierowca, który pokonuje w roku około 30 tysięcy kilometrów, w dodatku jego styl jazdy jest dynamiczny i nie oszczędza samochodu, nie powinien dokonywać zakupu opon całorocznych. Niestety opony te nie są w stanie zapewnić odpowiedniego bezpieczeństwa w trakcie szybkiej jazdy w trudnych warunkach. Nie gwarantują wysokiej przyczepności i nie są w stanie zachować swoich właściwości w trakcie jazdy w skrajnych warunkach, przy agresywnym stylu jazdy. Trwałość takich opon szacuje się na 50-60 tysięcy kilometrów, dlatego w tym przypadku zakup ten okazałby się marnotrawstwem, gdyż po konieczność zmiany opon następowałaby co drugi sezon.

Dla kogo opony całoroczne?

Bardzo często próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie ”opony całoroczne czy warto?”. Dla kogo takie rozwiązanie może okazać się odpowiednie? Przede wszystkim dla kierowców, którzy w trakcie roku nie pokonują większych dystansów, niż 10 tysięcy kilometrów. To doskonały wariant, jeżeli weźmiemy pod uwagę jazdę miejsca, niedalekie dojazdy do pracy, a także zachowawczy, spokojny styl jazdy. To także doskonały wariant dla osób, które mają problemy z możliwością przechowywania ogumienia w garażu. Opony całoroczne nie muszą być składowane w garażu, gdyż użytkowane są przez cały czas. Bez wątpienia to ogromny atut tego wariantu.

Zalety opon całorocznych, które musisz znać!

Gotowość zawsze i wszędzie

Uniwersalność to jedna z najważniejszych korzyści opon całorocznych. Fakt, iż użytkowane są przez cały rok, sprawia, że kierowcy mogą zapomnieć o okresowych wymianach oraz konieczności oczekiwania w długich kolejkach. Opony całoroczne wysokiej jakości dostosowane są do jazdy w skrajnie zimowych lub letnich warunkach, dlatego kierowca nie będzie zaskoczony nadejściem zimy i nie będzie musiał przejmować się ryzykiem poślizgu. Oczywiście w przypadku preferowania spokojnej jazdy. Opony całoroczne zwiększają bezpieczeństwo, zwłaszcza w listopadzie, kiedy notowane są pierwsze przymrozki, a nawet opady śniegu. Zmiana pogody dla kierowców użytkujących opony zimowe i letnie bywa trudna. Funkcjonalność opon całorocznych sprawia, że żaden kierowca nie musi rezygnować z przemieszania się za pomocą samochodu, kiedy pogoda nie sprzyja- są przygotowani na każdą ewentualność!

Oszczędność środków

Wiele osób dokonuje zakupu opon całorocznych ze względu na możliwość zaoszczędzenia. To prawda. Kupując opony całoroczne w przypadku pokonywania przebiegu nie większego, niż 10 tysięcy kilometrów rocznie możemy zaoszczędzić spore sumy pieniędzy. Chociaż zakup opon całorocznych wydaje się sporym przedsięwzięciem, jest to tańsza propozycja ogumienia dla osób, które nie muszą kupować dwóch kompletów. W kieszeni kierowcy zostaje także oszczędność spowodowana brakiem konieczności przekładania opon na inne felgi, co wiąże się z oszczędnością nawet 150 zł za komplet rocznie. Dzięki braku konieczności dwukrotnej zmiany opon w ciągu roku kierowca może zaoszczędzić ponadto 200 zł.

Oszczędność miejsca

Na pytanie ”opony całoroczne czy warto” próbuje odpowiedzieć sobie wiele osób, które nie dysponują miejscem na ich przechowanie. Osoby decydujące się na zakup opon całorocznych mogą cieszyć się miejscem w garażu, które nie jest wykorzystane na przechowywanie opon sezonowych. To spora oszczędność miejsca. Co ciekawe, takie postępowanie wiążę się także z możliwością zaoszczędzenia środków, które spowodowane są koniecznością korzystania z przechowalni opon u wulkanizatora, kiedy nie dysponujemy garażem. Likwidacja konieczności magazynowania drugiego kompletu opon korzystna jest zwłaszcza dla mieszkańców blokowisk, którzy do dyspozycji mają najczęściej niewielkie komórki gospodarcze.

Oszczędność czasu

Kiedy inni stoją w kolejce do wulkanizatora, Ty możesz cieszyć się bezpieczną i ekonomiczną jazdą. Nie trzeba umawiać się na zmianę opon, co wiąże się z tym, że znika tutaj problem kolejek oraz problemów związanych z jazdą w trudnych warunkach na nieodpowiednim rodzaju ogumienia.

Pomoc w przypadku awarii związanych z oponami

zmiana koła

W przypadku problemów związanych z ogumieniem oraz koniecznością skorzystania z usług profesjonalnej firmy świadczącej usługi pomocy drogowej jesteśmy do Państwa dyspozycji. Służymy szybką i skuteczną pomocą bez względu na to, czy współpracy odmówił silnik Państwa samochodu, czy też uszkodzona została któraś z opon. W przypadku złapania gumy szybko dotrzemy na miejsce i fachowo dokonamy wymiany ogumienia, aby dalsza podróż była w pełni bezpieczna i umożliwiła dotarcie na miejsce. W celu zapoznania się z naszą ofertą zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na naszej stronie internetowej. Służymy radą i pomocą oraz oferujemy szeroki wachlarz usług. Jesteśmy do Państwa dyspozycji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *