Gdy jesteś świadkiem wypadku drogowego, reaguj!

| kategoria: porady

Większość z nas nie jest obojętna w momencie, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Tak też dzieje się w chwili, gdy stajesz się świadkiem wypadku drogowego. Często jednak ludzie nie do końca wiedzą, w jaki sposób się zachować i w konsekwencji albo narażają siebie, albo zachowują się chaotycznie. Tymczasem, aby zachować się odpowiednio, trzeba pamiętać o kilku krokach.

Krok pierwszy: Bądź przygotowany na wypadek drogowy

Łatwo powiedzieć, bądź przygotowany na wypadek drogowy. Ale to stwierdzenie nie oznacza, że masz mieć w aucie pół bagażnika sprzętu ratownika drogowego. Wystarczy bardzo dobrze zaopatrzona apteczka pierwszej pomocy i wiedza z zakresu pierwszej pomocy. Wielu z kierowców zaniedbuje zarówno apteczkę jak i kursy pierwszej pomocy. A wystarczy raz na rok powtórzyć kurs, by mieć wiedzę o tym, jak udzielić pomocy osobie nieprzytomnej lub zranionej. A jeśli masz wiedzę, to doskonale wiesz, co robić. A skoro wiesz, co robić, to twoja pomoc jest bardzo konkretna  i rzeczowa. To jedno, a drugie, skoro nie przywiązywałeś wagi do umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, a twoja apteczka zawiera tylko zestaw fabryczny, to i tak pamiętaj, że robiąc cokolwiek, możesz uratować życie i zdrowie, nie robiąc zaś nic, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Wniosek jest taki, że lepiej zrobić cokolwiek niż zupełnie nic.

Krok drugi: Jeśli jesteś świadkiem wypadku, zatrzymaj swoje auto i zadbaj o bezpieczeństwo

Zatrzymaj swoje auto, w chwili gdy widzisz wypadek drogowy przed sobą. Włącz światła awaryjne i sprawdź, jak możesz pomóc. Jeśli poszkodowani w wypadku nie są w stanie samodzielnie opuścić auta, wyłącz pracujące silniki samochodów, wyjmij kluczyki ze stacyjki, odkładając je na na kokpit pod szybą, co ułatwi znalezienie ich służbom, które będą zabierały samochody, ale też uchroni auta przed samozapłonem. Następnie oznacz miejsce wypadku trójkątami ostrzegawczymi, możesz użyć swojego auta, które ustawi za miejscem wypadku z włączonymi światłami awaryjnymi, a innego kierowcę możesz poprosić o oznaczenie w ten sam sposób miejsca przed wypadkiem. Pojazdy stojące na światłach awaryjnych powinny w wystarczający sposób zaalarmować nadjeżdżających, że na drodze coś się dzieje i należy zwolnić lub zatrzymać samochód.

 

Krok trzeci: Skoro miejsce wypadku jest zabezpieczone, zajmij się poszkodowanymi

Skoro miejsce wypadku jest zabezpieczone, zajmij się poszkodowanymi. Oceń i ich stan i zadzwoń na pogotowie lub pod 112. Podaj maksymalnie dużo informacji, liczbę poszkodowanych, wiek, stan. Nie musisz dzwonić osobno na policję i pogotowie czy straż pożarną, ponieważ służby te wymieniają się między sobą informacjami. Jeśli zaś otrzymasz od dyspozytora jakieś polecenie, to je wykonaj. Udziel pomocy drogowej zgodnie ze swoją wiedzą i umiejętnościami. Nie martw się, że robisz coś źle, najważniejsze, że robisz. Za nieudzielenie pomocy możesz zostać ukarany.

Krok czwarty: Sprawca wypadku

Jeśli widziałeś sprawcę wypadku, który do tego próbuje się oddalić, nie próbuj go złapać i zatrzymać za wszelką cenę. Najważniejsze, to zapamiętać i zapisać jak najwięcej szczegółów, czyli rysopis sprawcy, marka  i model samochodu, którym się porusza, numer rejestracyjny samochodu, kierunek, w którym odjechał, kolor samochodu. Pamiętaj, że sprawca ucieka z miejsca wypadku dlatego, że ma coś do ukrycia, czego się boi, na przykład tego, że znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a to czyni go potencjalnie niebezpiecznym również dla ciebie.  Tylko niewielki procent sprawców ucieka, bo znajduje się pod wpływem szoku.

Zapamiętaj, co masz zrobić jako świadek wypadku drogowego:

  • zatrzymaj pojazd, nie powodując zagrożenia dla innych uczestników ruchu
  • zapewnij bezpieczeństwo ruchu w miejscu zdarzenie (włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt ostrzegawczy)
  • jeśli w kolizji lub wypadku nie ma rannych ani ofiar śmiertelnych, pomóż usunąć pojazdy z miejsca zdarzenia, tak aby nie powodowały zagrożenia i tamowały ruchu
  • udziel niezbędnej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku
  • wezwij pogotowie i policję
  • nie podejmuj czynności, które powodują utrudnienie ustalenia przebiegu zdarzenia
  • pozostań na miejscu do momentu przyjazdu odpowiednich służb

ZAPAMIĘTAJ:

Artykuł 93 Kodeksu Wykroczeń

Paragraf 1. Kierowca pojazdu, który uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, podlega karze aresztu lub grzywny.

Artykuł 162 Kodeksu Karnego

Paragraf 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie, lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Paragraf 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest  niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *