Jak wygląda współpraca od momentu wezwania pomocy drogowej

| kategoria: porady

Auto, tak jak każde urządzenie, może się zepsuć. Oczywiście istnieje możliwość uchronienia się od poważnych usterek, z tego powodu raz na rok samochód przechodzi gruntowny przegląd w warsztacie samochodowym, jednak zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Pojazd stanie na drodze, a my będziemy musieli wezwać pomoc drogową w Warszawie. Przedtem jednak trzeba zabezpieczyć auto poprzez postawienie trójkąta odblaskowego oraz włączenie świateł awaryjnych. Dobrym pomysłem jest odciągniecie samochodu na poboczne, jeżeli awaria przydarzyła się na środku drogi lub na autostradzie.

Co dzieje się po wezwaniu pomocy drogowej

Lawetę zazwyczaj wzywamy w momencie, kiedy nie możemy samodzielnie poradzić sobie z zaistniałą usterką. Czyli w przypadku czegoś zdecydowanie bardziej poważnego niż wymiana koła.

Najbardziej komfortowa sytuacja zdarza się wtedy, kiedy w ramach wykupionego ubezpieczenia OC pomoc drogowa oferowana jest za darmo. Wtedy wystarczy zadzwonić pod wskazany przez ubezpieczyciela numer telefonu oraz poczekać na przyjazd lawety, która odholuje samochód do warsztatu oraz zapewni transport kierowcy. Koszt takiego ubezpieczenia w porównaniu z korzyściami, które można osiągnąć w przypadku awarii, jest niski w porównaniu z nakładami finansowymi, które może pochłonąć korzystanie z przypadkowych holowników. Zazwyczaj przyjmuje się, że opłata za odholowanie pojazdu w Warszawie w obrębie strefy 25 km to jakieś 178 złotych, poza nią dochodzi dopłata za każdy kolejny kilometr. Dzwoniąc, najlepiej jest z góry ustalić szacunkową kwotę do zapłaty, ponieważ to pozwoli uniknąć późniejszego rozczarowania i dodatkowych nerwów.

Dobrym pomysłem, jednak sprawdzającym się jedynie pod warunkiem, że mieszkamy blisko, jest poproszenie o pomoc znajomego, który może podholować samochód do naszego domu. Zdecydowanie jest to najtańsza opcja i najlepsza opcja, jeżeli usterka wydarzyła się niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Trzeba pamiętać, że większość firm udziela pomocy w ramach pakietu assistance jeżeli odległość od poszkodowanego wynosi od 30 do 50 km, dlatego w przypadku usterki, która wydarzyła się bliżej trzeba postarać się o samodzielne holowanie.

Pomoc mobilna

W ramach usługi assistance udaje się naprawić samochód od razu, jeszcze na drodze. Jest to dobre rozwiązanie w momencie, kiedy wiemy, co dokładnie zepsuło się w samochodzie i usterka jest na tyle niewielka, że istnieje możliwość naprawienia jej na miejscu. Jeżeli usługa ta nie jest wliczona w ubezpieczenie, mogą pojawić się z tego powodu dodatkowe koszty. Musimy pamiętać, że nie zawsze mobilny mechanik będzie w stanie naprawić awarię, ale i tak za swój przyjazd policzy sobie co najmniej 100 złotych. Niemniej jednak koszt ekspresowej naprawy będzie tańszy niż w przypadku holowania i naprawy w warsztacie samochodowym. Dodatkowo, pozwoli zaoszczędzić czas.

Samodzielna naprawa czy wizyta w warsztacie

O tym, w które miejsce odwieźć uszkodzony samochód, decyduje jego właściciel. Jeżeli jest on w stanie samodzielnie naprawić pojazd, koszty usunięcia usterki ograniczają się do zakupu niezbędnych części i poświęcenia czasu potrzebnego na wymianę. Zdarza się jednak, że nie wiadomo dokładnie, co się zepsuło i najlepszym rozwiązaniem jest dostarczenie auta do mechanika.

O tym, że ceny napraw w warsztacie mogą zaskoczyć niemal każdego kierowcę, wiadomo od dawna. Wybierając mechanika można od razu zapytać o cenę danej usługi, jednak jest to możliwe tylko wtedy, kiedy wiemy, co dokładnie się stało.

Odwożąc auto do warsztatu trzeba również zgłosić wszelkie własne ingerencje w mechanikę samochodu. Może okazać się, że samodzielnymi próbami naprawienia auta, mogliśmy pogorszyć jego stan. Taka wiedza z pewnością pozwoli mechanikowi na skuteczne działanie.

Zepsucie się auta na środku drogi bywa stresującym doświadczeniem, szczególnie w przypadku, kiedy nie możemy samodzielnie naprawić samochodu. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zadzwonienie po pomoc drogową. Warto pamiętać jednak o tym, żeby w trakcie rozmowy ustalić cenę transportu, jeżeli zamierzamy korzystać z usług wyspecjalizowanej firmy. Równocześnie dobrze jest mieć w pamięci to, że niejednokrotnie ubezpieczyciele współpracują z określonymi firmami i nie zwracają kosztów holowania przez innych usługodawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *