Jak wygląda praca pomoc drogowa?

| kategoria: porady

Fani motoryzacji poszukują pracy wiążącej się z możliwością jazdy samochodem. Jednym ze sposób zarobkowania w ten sposób jest prowadzenie firmy – pomoc drogowa lub zatrudnienie się w niej jako kierowca i operator. Jest to branża stale się rozwijająca, korzystająca z coraz doskonalszych lawet i holowników, dzięki czemu kierowcy uzyskują pomoc w bardzo krótkim czasie. To dochodowy biznes dla właściciela i dobre zarobki dla pracowników. Czy są niuanse pracy w pomocy drogowej? Trzeba być dyspozycyjnym, ponieważ pomoc jest udzielana 24 godziny na dobę.  

Jak wygląda praca – pomoc drogowa?

Czy praca w pomocy drogowej może być interesująca? Na pewno, tak, jeżeli ktoś lubi jeździć samochodem, mieć kontakt z ludźmi i posiada dobre nastawianie do potrzebujących wsparcia na drodze. Wielu młodych ludzi decyduje się na zatrudnienie w takiej firmie również ze względu na zarobki, ponieważ są całkiem niezłe. Aby jednak z pełną świadomością pracować w tym zawodzie, trzeba wiedzieć z czym się to wiąże.

Kierowca obsługujący lawetę lub holujący inny pojazd na widłach odpowiada za ich bezpieczny transport. Przewożone samochody najczęściej uczestniczą w wypadkach drogowych i utraciły możliwość samodzielnego poruszania się po drodze. Ulegają też awarii, którą pracownik pomocy drogowej może usunąć przyjeżdżając na miejsce postoju pojazdu lub przy dużym problemie przewiezie auto do warsztatu samochodowego lub w inne wskazane przez zleceniodawcę miejsce.   

Praca w pomocy drogowej a wymagania?

Podstawowym wymaganiem dla pracownika pomocy drogowej jest pełna dyspozycyjność, ponieważ taka firma działa przez całą dobę. Czy kierowca lawety musi mieć wykształcenie – mechanik samochodowy? Nie musi, ale dobrze, jeżeli taką wiedzę posiada, może wykonać drobne naprawy samochodu samodzielnie bez konieczności ściągania mechanika. Jednak podstawą przyjęcia do pracy jest prawo jazdy kategorii B. Ale dotyczy to obsługi autolawety z platformą integralną, natomiast w przypadku lawety mającej formę przyczepy, czyli niestanowiącej integralnej części pojazdu trzeba posiadać prawo jazdy B+E.

Jakie zadania wiążą się z pracą w pomocy drogowej?

Świadczenie usług pomocy drogowej to oczywiście nie tylko transportowanie samochodów osobowych, ale również dostawczych i ciężarowych. W zakres prac wchodzi również wożenie motocykli, skuterów, quadów i łodzi. Oczywiście przewożenie na lawecie nie dotyczy jedynie samochodów uszkodzonych, ale również sprawnych zarówno nowych jak i używanych. Innym zadaniem jakie wypełnia pomoc drogowa jest transport maszyn rolniczych oraz budowlanych. Jednak to nie wszystko, obecnie pomoc drogowa wspiera kierowców, którzy utknęli na drodze także w innych sytuacjach. Na przykład drobne usterki w samochodzie można naprawić na drodze: wymiana świec, paska, żarówek itp.

Wsparcie kierowców na drodze w różnych sytuacjach

Kolejną czynnością wykonywaną przez pracowników pomocy drogowej jest dowóz paliwa na miejsce postoju auta i pomoc w jego zatankowaniu. Jeżeli kierowca będąc na stacji paliw wlał do baku nieodpowiednie paliwo powinien skorzystać z pomocy drogowej. Pracownik przyjedzie i wypompuje np. benzynę wlaną do diesla, a także wyczyści układ paliwowy, wymieni filtry lub inne elementy. Nie wolno odpalać auta z nieodpowiednim paliwem!

Kierowcy z uszkodzonym kołem również mogą liczyć na pomoc drogową. Pracownik przyjedzie na miejsce zdarzenia i profesjonalnie wymieni koło, ponadto oceni przyczynę powstania usterki. Jest to ważne, ponieważ mogło dojść do uszkodzenia innych części układu jezdnego w pojeździe. Jeżeli kierowca nie posiada koła zapasowego nie zostanie pozbawiony pomocy. Samochód zostanie przetransportowany do wulkanizacji, gdzie usterka zostanie naprawiona. Jeżeli będzie takie życzenie klienta, pracownik pomocy drogowej, może zdemontować koła w miejscu postoju auta i przewieźć je do wulkanizacji a następnie dostarczyć i zamontować.

Pomoc drogowa w sytuacjach awaryjnych

Pomoc drogowa świadczy usługi w przypadku awaryjnego odpalania lub otwierania samochodu. Są to bardzo przydatne usługi, z których kierowcy korzystają przez całą dobę. Jeżeli w czasie mrozów nie można odpalić samochodu, pracownik pomocy drogowej przyjeżdża we wskazane miejsce i dokonuje sprawdzenia przyczyny takiej awarii. Jeżeli będzie taka potrzeba doładuje rozładowany akumulator, skontroluje działanie rozrusznika, podawanie paliwa, zapłon. Jeżeli przyczyna jest bardziej skomplikowana odholuje auto do warsztatu samochodowego.

Kierowcy, którzy zatrzasnęli kluczyki w swoim aucie, często dzwonią na telefon pomoc drogowej z prośbą o awaryjne otwieranie samochodu. Po 20-30 minutach przyjeżdża pracownik i przy użyciu specjalnych narzędzi otwiera zablokowane drzwi. Inne usługi, które wykonuje osoba zatrudniona w pomocy drogowej to: holowanie łodzi i wyciąganie aut z rowu czy zaspy śnieżnej.

Jak widać praca w pomocy drogowej wymaga nie tylko umiejętności kierowania samochodem, ale trochę zręczności i kreatywności w działaniu. Trzeba być odpornym na sytuacje stresowe, zachować spokój, gdy kierowca panikuje. Wykonywanie usług odbywa się w każdych warunkach pogodowych o każdej porze dnia i nocy, również w czasie świąt. Pracownik pomocy drogowej sam organizuje sobie pracę na miejscu zdarzenia, musi zachować dużą ostrożność i działać zgodnie z przepisami BHP. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *