Jak dobrać olej do silnika?

| kategoria: porady

Obecnie na rynku jest tak szeroka gama olejów silnikowych, że wybór idealnego produktu może być trudny, ponieważ jest tak wiele czynników do rozważenia. Oto jak dobrać odpowiedni olej silnikowy do Twojego samochodu.

Rodzaje olejów silnikowych

Obecnie jesteśmy świadkami niesamowitej różnorodności ściśle zróżnicowanych środków smarnych, wśród których ważną niszę zajmują oleje silnikowe. Wszystkie z nich można podzielić na trzy podstawowe grupy w zależności od ich głównego składnika (bazy).

  1. Olej mineralny. Ten środek smarny, produkowany w wyniku bezpośredniej destylacji ropy naftowej, jest oznaczony na opakowaniu słowem Mineral. Główną zaletą tego rodzaju oleju jest jego niska cena. Istnieje również powszechne przekonanie, że olej mineralny jest preferowany do starych lub zużytych silników, ponieważ tworzy stosunkowo gruby film olejowy na częściach.
  2. Olej syntetyczny. Opiera się na środku smarnym syntetyzowanym nie bezpośrednio z ropy naftowej, tylko z innych, bardziej złożonych pochodnych ropy naftowej. Na opakowaniu takiego oleju będzie widniał napis Sintetic lub Fully Sintetic. Syntetyki są dobre dla wszystkich — nie tracą swoich właściwości w letnich upałach i nie gęstnieją zbytnio w zakresie temperatur określonych dla konkretnego rodzaju oleju. Są w stanie utrzymać swoje właściwości przez długi czas w ekstremalnych warunkach spotykanych w nowoczesnych silnikach — wysokich temperaturach pracy i małych luzach w parach ciernych. Oleje syntetyczne niezawodnie chronią silniki, zapobiegają zakurzeniom i czyszczą wewnętrzne powierzchnie silnika.
  3. Olej półsyntetyczny. W rzeczywistości jest to mieszanka olejów dwóch pierwszych typów. Baza mineralna zwykle stanowi 70-80% objętości oleju. Jednak nawet niewielki udział oleju syntetycznego pozwala na lepsze i stabilniejsze działanie dodatków. No i oczywiście taki olej jest tańszy niż „syntetyczny”.

Pamiętajmy również o tym, że jak nasze auto nagle się zatrzyma to również pomoc drogowa w Warszawie ma możliwość szybkiego przyjazdu. Takie działania bardzo często są pożądane.

Jak często zmieniać olej w silniku?

Wielu kierowców myśli o wyborze oleju silnikowego dopiero w momencie, gdy nadchodzi czas jego wymiany. Ten moment zresztą zwykle nie następuje po 10 tys. km, jak podaje większość producentów. Wiele zależy od warunków, w jakich pojazd jest eksploatowany. Na pewno usługi drobnych auto napraw jak wymiana oleju świadczy również pomoc drogowa z Mokotowa więc dobrze jest się tym zainteresować. Niektóre okoliczności zmuszają do wymiany oleju wcześniej, co 8-9 tysięcy kilometrów. Do takich czynników należą:

  • Częste zanieczyszczenia powietrza;
  • Ekstremalne zimno;
  • Częste wahania temperatury;
  • Zastosowanie maszyny do transportu ciężkich ładunków.

Jazda na starym oleju — czym grozi?

Nie można liczyć na prawidłową pracę silnika, jeśli olej silnikowy nie zostanie wymieniony w odpowiednim czasie. Trzeba jednak pamiętać, że żywotność każdego takiego produktu nie jest nieskończona i po pewnym czasie jego właściwości mogą ulec pogorszeniu. Nie dość, że przestaje zmniejszać tarcie między częściami silnika, to jeszcze znacznie gorzej chłodzi silnik

Jeśli zapomnisz wymienić olej na czas, może to doprowadzić do dość poważnych problemów z silnikiem. A wtedy konieczne będą kosztowne naprawy. Również w przypadku jakiegokolwiek wyjazdu autem niezbędne jest obowiązkowe wyposażenie samochodu o czym nie wolno zapominać.

W silniku, który od dłuższego czasu używa tego samego oleju, zaczyna się intensywniej tarcie części o siebie, co prowadzi do szybkiego zużycia części mechanizmu i może być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa. W najgorszym wypadku silnik zaczyna „stukać”, a wtedy nie obejdzie się bez poważnego remontu, a to wcale nie jest tanie.

Należy zwracać uwagę nie tylko na przebieg, ale także na okres trwałości oleju. Nawet jeśli przebieg Twojego samochodu nie jest zbyt duży, nie zaleca się używania tego samego smaru przez ponad rok. Często może zdarzyć się, że niestety pojazd będzie musiał być odholowany ze względu na poważną usterkę. Jeżeli zdecydujemy się na holowanie bez kierowcy to bardzo dobrze jest wcześniej wiedzieć czy jest to możliwe.

Z powyższego wnioskujemy, że, po pierwsze, należy regularnie wymieniać olej silnikowy w swoim samochodzie. Po drugie, konieczna jest jednoczesna wymiana filtra oleju. Najważniejsze to nie zwlekać z tą sprawą, w przeciwnym razie może się okazać, że trzeba będzie wysłać silnik do całkowitego remontu lub, co gorsza, kupić nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *