Holowanie – ile kosztuje?

| kategoria: porady

Holowanie ile kosztuje? Samochód to urządzenie mechaniczne, które od czasu do czasu ulega awarii. W przypadku unieruchomienia pojazdu warto skorzystać z usług pomocy drogowej. Na terenie całego kraju działa wiele profesjonalnych firm, które szybko i sprawnie udzielają pomocy na drodze. Dzięki nim można niezwłocznie rozwiązać problem i uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów.

Zakres świadczonych usług

Jedną z podstawowych usług świadczonych przez pomoc drogową jest transportowanie pojazdów, które z powodu kolizji lub awarii nie mogą poruszać się samodzielnie. Tego rodzaju czynności wykonywane są przy użyciu specjalistycznego sprzętu, takiego jak lawety, bądź holowniki. Odpowiednio dobrany sprzęt umożliwia bezpieczne przewożenie samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, a także innych pojazdów. Profesjonalne firmy oferują swym klientom również pomoc w transporcie maszyn budowlanych, łodzi, motocykli, czy też quadów. Pomoc drogowa może być realizowana lokalnie, na terenie całego kraju, lub obejmować swym zasięgiem całą Europę.

Jakie jeszcze usługi oferują firmy zajmujące się pomocą drogową? Poza transportem unieruchomionych pojazdów klienci mogą liczyć na pomoc przy wymianie przebitego lub uszkodzonego koła. W przypadku poważniejszych uszkodzeń kierowca może liczyć na odholowanie auta do najbliższego warsztatu, w którym usterka zostanie szybko i sprawnie usunięta, co pozwoli kontynuować podróż. Coraz więcej osób decyduje się na wezwanie pomocy drogowej zimą, zwłaszcza podczas siarczystych mrozów, gdy z powodu rozładowanego akumulatora silnik samochodu nie chce odpalić. W takiej sytuacji mechanik za pomocą kabli rozruchowych jest w stanie awaryjnie uruchomić samochód. Zakres usług świadczonych przez pomoc drogową obejmuje także drobne naprawy, dowóz paliwa oraz awaryjne otwieranie zatrzaśniętych drzwi. 

Kiedy trzeba wezwać pomoc drogową

Wielu kierowców zastanawia się, w jakich sytuacjach konieczne jest wezwanie pomocy drogowej? Zgodnie z przyjętymi zasadami wezwanie lawety nie jest konieczne w sytuacji, gdy unieruchomione auto ma sprawny układ kierowniczy, hamulcowy oraz działające oświetlenie. W takiej sytuacji do transportu można wykorzystać inny pojazd oraz linkę holowniczą. Wezwanie pomocy drogowej jest obowiązkowe w przypadku aut wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Takich samochodów nie wolno holować na lince, dlatego do ich przewożenia trzeba użyć lawety. Zasada ta dotyczy również pojazdów hybrydowych oraz posiadających zawieszenie hydropneumatyczne.

Coraz więcej kierowców w Polsce korzysta  z autostrad i dróg ekspresowych. Co zrobić, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na tego rodzaju drodze szybkiego ruchu? Na takich drogach panują szczególne zasady, o których istnieniu trzeba pamiętać. W przypadku unieruchomienia pojazdu konieczne jest niezwłoczne wezwanie profesjonalnej pomocy. Do czasu przyjazdu fachowców nie wolno samodzielnie podejmować żadnych prób naprawy uszkodzonego samochodu. Warto pamiętać, że korzystanie z usług służb należących do zarządcy drogi może być kosztowne. Dlatego zdecydowanie lepiej wezwać zaprzyjaźnioną, lokalną pomoc drogową, która wyceni usługę wg cen rynkowych.

Od czego zależą ceny holowania

Przed udaniem się w daleką podróż warto dowiedzieć się, kiedy zdecydować się na holowanie ile kosztuje taka usługa i od czego uzależniona jest cena. Podjęcie takich czynności pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu, w przypadku gdy auto odmówi posłuszeństwa na drodze. Jeśli chodzi o ceny holowania, mają one charakter zmienny, a ich wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Obecnie średnia cena za kilometr holowania samochodu osobowego na terenie kraju wynosi około 2,5 zł. W przypadku przewożenia pojazdów dostawczych cena będzie oscylować wokół 3,5 zł za kilometr. Jeszcze więcej trzeba zapłacić za transport maszyn budowlanych o dużych gabarytach. W takim wypadku koszt transportu może wynieść 5 zł za kilometr. 

Co jeszcze wpływa na ceny usług świadczonych przez pomoc drogową? Z pewnością istotnym czynnikiem jest czas zdarzenia. Cennik ustalany jest zwykle w oparciu o dni robocze. Koszty holowania mogą być nawet o 50% wyższe w przypadku usług świadczonych w weekendy oraz dni świąteczne. Na cenę usługi wpływ może mieć również godzina zdarzenia. Zazwyczaj koszty holowania w nocy są wyższe niż w dzień. Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach cennik może być przeliczony w oparciu o godziny. Dotyczy to przede wszystkim poważnych zdarzeń, w wyniku których auto znalazło się w trudno dostępnym miejscu, co sprawia, że jego wyciągnięcie wymaga dużo czasu.

Profesjonalna pomoc drogowa bardzo często decyduje się na indywidualną wycenę danego zlecenia. Dzięki takiemu podejściu żadna ze stron nie zostanie pokrzywdzona, a usługa zostanie wykonana rzetelnie i szybko. Zaleca się korzystanie z usług firm, które dysponują niezbędnym sprzętem i doświadczeniem. Warto mieć w samochodzie numer telefonu do sprawdzonej pomocy drogowej. W ten sposób w przypadku unieruchomienia pojazdu można uniknąć stresu i od razu uzyskać niezbędne wsparcie na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *