Czym różni się autolaweta od lawety?

| kategoria: porady

Wszyscy kierowcy znają pojęcie laweta. Coraz częściej korzystają z usług wynajmu specjalistycznego sprzętu w przypadku awarii pojazdu. Może to być spowodowane usterką techniczną lub wypadkiem drogowym. W życiu codziennym rzadko myśli się o rodzajach takiego sprzętu, sposobie mocowania, maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu i innych czynnikach. Jednocześnie duże floty firmy pomocy drogowej świadczącej holowanie aut zawierają pojazdy o różnym przeznaczeniu. Na przykład samochody z wyciągarką oraz specjalne lawety, czyli przyczepy do holowania.  

Czym różni się autolaweta od lawety?

Przeprowadzając charakterystykę porównawczą między autolawetą a lawetą, można lepiej zrozumieć, jaki rodzaj specjalistycznego sprzętu należy wezwać w razie potrzeby. Są to specjalistyczne pojazdy przeznaczone do załadunku, rozładunku i przemieszczania innych pojazdów. W większości przypadków są one potrzebne przy awarii samochodu, wypadku drogowym.

Główne funkcje autolawety

Pojazdy przeznaczone do transportu samochodów w swojej konfiguracji mogą różnić się sposobem załadunku. Autolawety wyposażone w wyciągarkę mogą transportować uszkodzone po pełnym załadunku. Specjalistyczny sprzęt z platformą najazdową pozwala na załadunek maszyn o różnych gabarytach. Z autolawet korzystają głównie firmy świadczące pomoc drogową które przewożą auta z miejsc wypadku lub powstania awarii, której nie można usunąć na miejscu.

Coraz więcej salonów samochodowych i komisów wynajmuje autolawety. Można je również wykorzystać do transportu maszyn budowlanych, rolniczych, motocykli i quadów. Firmy sprowadzające nowe samochody również wykorzystują takie pojazdy. Autolaweta jest pojazdem o mniejszych gabarytach niż laweta, czyli auto z przyczepą. Aby jeździć takim samochodem kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii B.  

Główne funkcje autolawety są następujące:

  • Transport zepsutego sprzętu o standardowych wymiarach.
  • Możliwa jest ewakuacja uszkodzonych samochodów, które nie mogą poruszać się samodzielnie.
  • Transport samochodów z niedziałającą kierownicą, skrzynią biegów i innymi niezbędnymi elementami.
  • Możliwość ewakuacji uszkodzonych pojazdów spoza granic miasta.

We wszystkich standardowych przypadkach warto skorzystać z pomocy autolawety.

Charakterystyczne cechy lawety

Czym jest laweta? To inaczej przyczepa, czyli element nie stanowiący całości z samochodem, nie posiada własnego napędu. Laweta jest zamontowana do pojazdu ciągnącego za pomocą haka holowniczego. Jest ona przeznaczona do transportowania samochodów używanych, nowych i uszkodzonych w wyniku różnych zdarzeń. Oczywiście lawetą można przewozić również inne rzeczy np.: materiały budowlane, ciężkie meble o większych rozmiarach które nie nadają się do przewożenia w samochodach. Kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii B+E, ponieważ laweta stanowi dodatkową część. Kierowca kierujący lawetą musi zachować szczególną ostrożność wykonując takie manewry jak skręcanie, hamowanie, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko kolizji.

Jakie są rodzaje lawet?

  • Posiadające koła po bokach.
  • Dwuosiowe z kołami pod podłogą.
  • Uchylne niskopodwoziowe.
  • Uniwersalne.

Jakie różnice należy wskazać omawiając autolawetę i lawetę?

Autolaweta i laweta nie są synonimami. To pojazdy do transportu różnych pojazdów różniące się częściowo funkcjonalnością i budową. Dla kierowcy większą trudność stanowi jazda lawetą, ponieważ przyczepa utrudnia wykonywanie manewrów na drodze i placu. Ponadto samochód ciągnący lawetę zużywa więcej paliwa niż porównywana autolaweta. Trzeba przyznać, że przewożenie pojazdów lub maszyn za pomocą lawety jest droższy w porównaniu a autolawetą. Ta druga jest zintegrowana z autem, dlatego jazda jest łatwiejsza i bezpieczniejsza.  

Kiedy warto wezwać autolawetę lub lawetę?

Niestety coraz częściej mamy do czynienia z nieprzyjemnymi sytuacjami związanymi z samochodem. Mianowicie, auto psuje się na środku drogi, a jego właściciel nie wie więc, co robić. Oczywiście można zostawić samochód na drodze, zabierając z niego wszystkie najcenniejsze rzeczy, ale jak pokazuje praktyka, jest to dość rzadkie w naszym kraju. Można zacząć dzwonić do znajomych i rodziny, żeby wzięli Twój samochód na hol, ale często zdarza się, że wiele osób pracuje i nie może przyjść z pomocą. I tutaj jest jedyna opcja, z której trzeba skorzystać – wezwanie autolawety.

Podczas kontaktu telefonicznego należy określić zakres problemu, dzięki temu konsultant będzie mógł zadecydować czy potrzebna będzie autolaweta czy laweta. Z tego powodu telefon komórkowy powinien zawsze znajdować się w schowku, z numerami telefonów do firmy która świadczy usługi pomocy drogowej. Zalety skorzystania z autolawety to bezpieczny transport samochodu i szybkie rozwiązywanie problemów.

Usługi pomocy drogowej to najpewniejszy sposób przewiezienia pojazdu do najbliższego serwisu samochodowego lub pod wskazany adres. Specjaliści zawsze określą rodzaj specjalnego sprzętu, który będzie wymagany w każdym przypadku. Kierowca z doświadczeniem oraz dużą wiedzą i umiejętnościami bezpiecznie załaduje niesprawny samochód oraz zapewni niezawodny i szybki transport. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *