Co to znaczy holowanie?

| kategoria: porady

Co to znaczy holowanie? Jeśli samochód zepsuł się na drodze, do najbliższego warsztatu samochodowego można przewieźć go lawetą lub za pomocą innego pojazdu, który będzie go holował. Aby zapewnić bezpieczeństwo ruchu, ważne jest poznanie i przestrzeganie zasad holowania samochodu.

Co to znaczy holowanie samochodu?

Pojazd holowany jest uważany za pełnoprawnego użytkownika drogi. Kierowcy biorący udział w procedurze holowania muszą dysponować stosownymi dokumentami: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie. Samochód holowany musi posiadać tablice rejestracyjne, mieć włączone światła pozycyjne, a pojazd holujący korzysta ze świateł mijania. Na samochodzie holowanym trzeba umieścić trójkąt ostrzegawczy.

Dopuszczalna prędkość holowania nie powinna przekraczać 60 km/h w terenie niezabudowanym, natomiast w zabudowanym 30 km/h. Długość zaczepu sztywnego wynosi do 3 metrów, a zaczep elastyczny do od 4 do 6 metrów. Gdy określona odległość się zmniejsza, kierowca pojazdu ciągniętego nie ma czasu na reakcję na hamowanie pojazdu z przodu. Trzeba zadbać o to, aby na środku linki holowniczej znajdowała się żółta lub czerwona flaga lub biało-czerwone paski.

Zasady holowania na elastycznej lince wymagają, aby hamulce i sterowanie holowanego pojazdu działały. W przypadku zastosowania sztywnego zaczepu holowany pojazd musi mieć dobrą kontrolę nad kierowaniem. Kierowca musi siedzieć w holowanym samochodzie. Obecność pasażerów w kabinie jest dozwolona, jeżeli nie mogą oni zostać przetransportowani w inny sposób. Ze stacyjki samochodu holowanego zabronione jest wyjmowanie kluczyka, natomiast stacyjka musi mieć włączony zapłon. Jest to konieczne, aby nie doszło do zablokowania kierownicy, hamulców czy wspomagania kierownicy.

Co jest potrzebne do holowania samochodu?

Powszechną metodą holowania jest elastyczny zaczep. Będzie to wymagało mocnej linki holowniczej bez uszkodzeń mechanicznych z niezawodnym zatrzaskiem. Idealne są modele z całkowicie metalowymi haczykami.  Przed rozpoczęciem holowania kierowcy pojazdów muszą uzgodnić między sobą prędkość i sposób komunikacji na drodze.

Popularnymi środkami komunikacji między kierowcami są następujące znaki:

  • Migające reflektory – wymuszone zatrzymanie.
  • Sygnał klaksonu – aby przyciągnąć uwagę.
  • Skręcanie na zakręcie – planowany jest manewr.
  • Lekkie naciśnięcie pedału hamulca przez kierowcę samochodu holującego – powiadomienie o planowanym zatrzymaniu.

Istnieją trzy sposoby holowania samochodu

Elastyczna linka. Używana jest linka nylonowa lub metalowa. Musi mieć wysoki margines bezpieczeństwa, aby wytrzymać przyłożone do niej duże obciążenia z dużymi wahaniami amplitudy siły rozciągającej. Zgodnie z obowiązującymi zasadami holowania na lince elastycznej nie wolno stosować, jeżeli auto posiada niesprawny układu kierowniczy lub układ hamulcowy. Nieprzestrzeganie tych wymagań może spowodować poważny wypadek drogowy.

Zaczep sztywny. Jest to metalowa konstrukcja w kształcie wideł, dlatego też nosi nazwę holowanie na widłach. Zasady holowania samochodu na sztywnym holu pozwalają na ciągnięcie pojazdu z uszkodzonym jednym układem hamulcowym, ale nie z uszkodzonym układem kierowniczym. Kierowcy nie dysponują takimi linkami, dlatego trzeba zadzwonić po pomoc drogową, która wykonana procedurę bezpiecznie i sprawnie.

Cechy holowania samochodu z manualną skrzynią biegów.  Zawsze istnieje możliwość holowania pojazdu wyposażonego w manualną skrzynię biegów. Aby to zrobić, trzeba włączyć neutralny bieg i trzymać stopę na pedale hamulca podczas jazdy. Holowanie można wykonać na wszystkie dostępne sposoby, czego nie wolno robić w przypadku aut ze skrzynią automatyczną.

Nie zaleca się holowania samochodów z automatyczną skrzynią biegów z wyłączonym silnikiem. Wynika to z faktu, że w automatycznej skrzyni biegów zamontowana jest pompa, która nie działa przy wyłączonym silniku. W rezultacie części skrzyni biegów podlegają silnemu zużyciu w wyniku niedostatecznego smarowania. W takim przypadku najlepszą opcją jest użycie lawety. 

Przydatne wskazówki dla właścicieli samochodów

Rozpoczęcie holowania od miejsca i przeciągnięcie linki powinno przebiegać jak najpłynniej. Jeśli nagle ruszy się z postoju, istnieje ryzyko zerwania linki, odkształcenia wspornika i uszkodzenia zawieszenia. Linka wykorzystywana do holowania musi być stale napięta, a przyspieszanie i hamowanie powinno odbywać się bez szarpnięć.

Zgodnie z zasadami holowania samochodu na sztywnym i elastycznym holu zaleca się, aby holowany pojazd znajdował się jak najbliżej centralnej części drogi, aby zapewnić lepszą widoczność. Planując trasę, należy postarać się wybrać drogę z minimalną liczbą skrętów w lewo, ponieważ są one trudniejsze niż prawe ze względu na konieczność przekroczenia nadjeżdżających pojazdów.

Zabronione jest holowanie pojazdu:

  • Jeśli na asfalcie jest skorupa lodowa.
  • Na stokach górskich na elastycznym zaczepie.
  • Masa pojazdu ciągniętego z niedziałającymi hamulcami przekracza połowę masy pojazdu ciągnącego
  • Z podłączoną przyczepą.

Nie wolno mocować linki do elementów konstrukcyjnych, które nie są do tego przeznaczone. Gdy linka znajdzie się pod kołem, należy ją ręcznie przywrócić do pierwotnej pozycji. Zasady holowania pojazdu przewidują, że w holowanym pojeździe musi być włączony zapłon. Zapobiegnie to aktywacji mechanicznej blokady kierownicy podczas pokonywania zakrętów. Zaleca się unikanie wyprzedzania i dróg jednopasmowych. Podczas zmiany pasów należy uważnie monitorować sygnały z holownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *