Jak bezpiecznie jechać z telefonem komórkowym

| kategoria: porady

Telefony komórkowe są naszą codziennością i towarzyszem życia. Nie wyobrażamy sobie egzystowania bez komórki w ręce. Dlatego jeździmy z nimi wszędzie. Korzystamy na nich z aplikacji ułatwiających jazdę i orientację w nieznanym terenie, zabawiamy nimi niesforne dzieci. Dlatego zabierając z sobą telefon, warto przypomnieć sobie, że korzystanie z niego podczas jazdy, trzymając go w dłoni, jest nielegalne i niebezpieczne. Jeśli nie chcesz korzystać z usług pomocy drogowej, warto więc kupić odpowiedni uchwyt samochodowy do telefonu.

Jakie mamy typy samochodowych uchwytów do telefonu?

Rynek akcesoriów telefonicznych jest bogaty we wszelkiego rodzaju uchwyty do telefonów, smartfonów, nawigacji czy tabletów. Warto z nich korzystać, szczególnie że modele są dostosowane nie tylko do różnego sprzętu, ale również odmiennego sposobu jego mocowania.

Rodzaje mocowań:

  • Uchwyty mocowane do slotu CD
  • Do kratki nawiewu
  • Na desce rozdzielczej, na zagłówku
  • Przyssawką do szyby

Wady i zalety uchwytów do telefonów komórkowych

Jak mówią pracownicy pomocy drogowej, żadne uchwyty nie są idealne. Mimo wszystko warto z nich korzystać.

Uchwyty z przyssawkami, mocowane do szyby, są łatwe w obsłudze i można szybko je zakładać i demontować na dowolnej powierzchni szklanej, lub prostej metalowej. To idealne zestawy do nawigacji. Niestety, przy stosowaniu dużej nawigacji mogą ograniczać widoczność lub spadać pod wpływem jej ciężaru. Poza tym szyba przygotowana do mocowania uchwytów musi być czysta, bowiem zabrudzenia zmniejszają przyczepność przyssawek.

Jeśli wybierzemy uchwyt mocowany do slotu CD, większość fachowców stwierdzi, że urządzenie nie ogranicza widoczności, ale za to przeszkadza w sprawnej obsłudze środkowego panelu. Jak mówią pracownicy pomocy drogowej, to może zwiększyć niebezpieczeństwo wypadku podczas jazdy.

Popularne uchwyty mocowane na kratkach nawiewu nie ograniczają widoczności i można je odpowiednie ustawić. Niestety takie uchwyty utrudniają dobre działanie nawiewu chłodnego powietrza, ponadto przy ogrzewaniu mogą uszkodzić lub przegrzać zamocowane na uchwycie urządzenie. Nawet lekki telefon może też uszkodzić kratkę.

Uchwyty mocowane na desce rozdzielczej można dowolnie mocować. Są to jednak na tyle słabe możliwości, że mało kto decyduje się na ich wykorzystanie.

Dosyć popularne są uchwyty zagłówkowe. Wykorzystywane są głównie w samochodach, w których podróżują dzieci. Można je łatwo i szybko montować i obsługiwać. Nie przeszkadzają pasażerowi, do którego zamontowane są uchwyty, a znacznie ułatwiają znieść długie podróże każdemu dziecku. Niestety ten rodzaj uchwytów może być niebezpieczny podczas wypadków. Jak mówią pracownicy pomocy drogowej, nawet ich najdroższe wersje nie będą odpowiednio stabilne przy nagłym hamowaniu.

Ostatnim rodzajem uchwytów do telefonów są uchwyty magnetyczne, mocowane szczękami do nawiewu. Do zamontowanego uchwytu, przy pomocy blaszki magnetycznej, mocuje się telefon. Nie ogranicza to widoczności, można przekręcać położenie telefony, ale ten typ wymaga mocowania do telefonu obudowy ochronnej. Przy nagłym szarpnięciu telefon szybko wyskakuje z uchwytu. Nie jest polecany.

Idealny model uchwytu do telefonu na wyciągnięcie ręki

Specjaliści polecają dopasować uchwyt do sposobu używania telefonu czy innego urządzenia. Zwracają uwagę, że jego rozmiar powinien być dopasowany tak, aby zachować jak największą jego stabilność. Liczy się tu jakość i naprawdę nie warto oszczędzać na jakości uchwytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *