Poczytaj, jeśli czeka cię nocna podróż samochodem

| kategoria: porady

Ważne, aby w nocy jeździć bezpiecznie. Mieć przygotowane auto, ale samemu mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Jeśli jesteś przyzwyczajony do regularnego chodzenia spać wieczorem, w nocy możesz mieć przypływ senności i zmęczenia. Nie walcz z tym za kierownicą. Zatrzymaj się, odpocznij, rozprostuj mięśnie, wypij kawę, jeśli musisz zdrzemnij się. Świat nie skończy się, jeśli do celu dojedziesz godzinę później, ale twoim bliskim może się skończyć, gdy nie dojedziesz do tego celu wcale.

Zapobiegaj wypadkom w nocy – dbaj o widoczność

 

W naszej pracy spotykamy się z różnymi przyczynami wypadków drogowych. Wozimy na naszej lawecie auta powypadkowe. Spotykamy się z sytuacjami, gdy kierowca mógł wyjść z opresji cało, gdyby zwolnił, zachował odstęp lub był lepiej oświetlony. Pomoc drogowa w Warszawie pracuje całą dobę, dlatego wiemy, o co musisz zadbać, zanim ruszysz w drogę.

Bez prawidłowego oświetlenia daleko bezpiecznie nie zajedziesz. Nie musisz być oświetlony niczym choinka w Boże Narodzenie. Musisz natomiast być widoczny. Mieć czyste reflektory, sprawne żarówki, wyregulowane światła, aby nie oślepiać nadjeżdżających z naprzeciwka. To samo dotyczy szyby, która musi być dokładnie umyta zarówno z zewnątrz jak wewnątrz, bez smug, dzięki czemu będziesz lepiej widział.

Wewnątrz auta zadbaj o to, by oświetlenie deski rozdzielczej nie było zbyt intensywne, nawigację ustaw na tryb nocny. Poproś tych, którzy jadą z tobą, by nie używają tabletów i smartfonów z jaskrawym światłem, ponieważ oświetlona kabina auta utrudnia postrzeganie tego, co na zewnątrz.

Gdy widzisz auto nadjeżdżające z naprzeciwka, zadbaj, aby przełączyć światła na mijania, aby nie oślepiać innych kierowców. Nie patrz w reflektory mijającego cię auta. Możesz używać żółtych okularów, które nieco przystępują ostre światło reflektorów w nocy. Zachowuj też dłuższe odstępy.

Nie zachowując bezpiecznego odstępu między autami, wcześniej czy później, będziesz musiał wzywać pomoc drogową

Odpowiednie odstępy obowiązują również w czasie jazdy w dzień. Bezpieczna odległość między pojazdami to 2 sekundy, przy prędkości 60 km/h i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Odstęp należy zwiększyć, jadąc za motocyklem lub autem ciężarowym. Pomyśl, że w samochodzie przed tobą, mogą być słabsze lub mocniejsze hamulce, kierowca może mieć lepszy lub gorszy refleks, więc musisz zostawić sobie odpowiedni czas na reakcję. Możesz mieć obciążone auto, które będzie potrzebowało dłuższej drogi hamowania. Teraz pomyśl, co się dzieje, gdy jedziesz za blisko innego auta w nocy, a temu komuś na drogę wybiega dzikie zwierzę. Ty hamujesz, on hamuje, ale skutecznie?

Wypadki na zakrętach

Ostrożnie pokonuje zakręty w nocy, głównie ze względu na ograniczona widoczność. Zmniejsz prędkość, bo w nocy równie dobrze jak w dzień poboczem może wędrować źle oświetlony pieszy lub jechać nieoświetlony rowerzysta. Przecież ludzie są różni, i nie wszyscy przestrzegają obowiązku zakładania odblasków. Wraca taki z imprezy suto zakrapianej… akurat ma w głowie założenie kamizelki odblaskowej… skoro walczy o przetrwanie z bocznym wiatrem… Możesz nie mieć szans na wyhamowanie przed delikwentem…

Jadąc samochodem, czy  to w nocy, czy to w dzień, załóż czarny, pesymistyczny scenariusz i pozwól swojej wyobraźni tworzyć czarne scenariusze tego, co może się wydarzyć. Nie pędź na złamanie karku, nie próbuje dogonić czasu. Życie masz jedno. Bezcenne. Dbaj o nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *