Leki za kierownicą? Sprawdź, czy możesz prowadzić!

| kategoria: Bez kategorii

Kierowca też jest człowiek i zdarza mu się choroba. Wielu kierowców zażywa leki, niektórzy całkiem regularnie, a nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że leki mogą mieć wpływ na zdolność kierowania pojazdem. Najczęściej to negatywny wpływ. Na szczęście, osoby znajdujące się pod stałą opieką lekarza, najczęściej są uprzedzone o tym, że leki mogą zaburzać zdolność koncentracji uwagi czy powodować inne niepokojące objawy. Lekarz, przepisując dany lek, uprzedza najczęściej, że podczas zażywania go nie powinno się prowadzić samochodu. Jednak wielu ludzi lekceważy zalecenia lekarze dotyczące prowadzenia auta, bo przecież czują się doskonale i w ich odczuciu sposób postrzegania rzeczywistości i czas reakcji się nie zmienia. To jednak ocenić mogą głównie osoby postronne.
Jeśli jednak leczysz się na własną rękę, powinieneś dokładnie sprawdzić, czy zażywane leki nie mają wpływu na bezpieczne korzystanie z samochodu. W tym celu dokładnie powinieneś czytać ulotki, dołączone do leku, gdzie najczęściej znajduje się informacja o tym, jak lek wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów. Nie należy tych ostrzeżeń traktować lekceważąco, bo teoretycznie, na jedną osobę działają słabiej, na inną intensywniej, ale negatywny wpływ jest zawsze. A to oznacza ryzyko i zagrożenie, dla siebie, swoich pasażerów, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego.

Znieczulenia stosowane przy zabiegach

Niepożądane działanie dla kierowców mają również wszelkie znieczulenia stosowane przez lekarzy. Często lekarz nie informuje pacjenta o tym, że po otrzymaniu znieczulenia na czas borowania zęba lub ekstrakcji zęba, nie powinno się prowadzić samochodu. Paradoksalnie, lekarz uprzedza, że nie powinieneś palić papierosów, ale o tym, że stanowisz zagrożenie na drodze, już nie. Tymczasem, po otrzymaniu znieczulenia miejscowego, nie powinno się prowadzić samochodu co najmniej przez dwie godziny, czyli tak długo, jak długo działa znieczulenie. A już zabieg przeprowadzany pod narkozą powoduje, że przez 24 godziny nie powinno się prowadzić auta przez 24 godziny.

Inne leki przeciwbólowe, uspokajające i nasenne

Twoją zdolność do prowadzenia samochodu osłabiają leki z grupy opioidowych, które zwierają morfinę, tramal lub kodeinę. To leki przeciwbólowe, takie jak Acodin, Efferalgan-codeine, Gripex czy Thiocodin. Zażywając je, musisz mieć świadomość, że powodują zaburzenia pracy mózgu, powodują spadek zdolności do koncentracji uwagi, utrudniają podejmowanie szybkich decyzji, ale też wydłużają czas reakcji. Oprócz środków przeciwbólowych, wpływ na twoją zdolność do prowadzenia samochodu mają środki uspokajające i nasenne, nawet te zażyte dzień wcześniej. Leki nasenne i uspokajające powodować mogą zmęczenie, senność, osłabienie, ale też uczucie niepokoju. Szczególny negatywny wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdu mają barbiturany, czyli leki takie jak luminal czy ipronal, leki, będące pochodną benzodiazepiny, czyli nitrazepam, noctofer, signopam, estazolam. Dlatego, jeśli nie musisz brać tak silnych środków nasennych, a jednak spać nie możesz, zdecyduj się na te łagodniejsze, ziołowe.

Leki na alergię

Wielu z kierowców cierpi na różnego rodzaju alergie. Wśród leków antyalergicznych starszych generacji, również zdarzają się takie, które powodują, że nie powinieneś prowadzić auta. Jeśli zażywasz choćby Clemastinum, możesz cierpieć na nawracające bóle głowu, senność, możesz mieć również problem z koordynacją wzrokowo – ruchową, a to oznacza, że twoja zdolność do prowadzenia samochodu zdecydowanie się obniża.
Osoby chore na nadciśnienie powinny uważać, jeśli biorą leki takie jak Brinerdin, Normatens, Propranolol. To również leki starszej generacji, więc tańsze, a dosyć mocno osłabiają organizm, podobnie jak leki przeznaczone do zwalczania objawów choroby lokomocyjnej. Dlatego, jeśli twój pasażer zażywa leki na chorobę lokomocyjną, nie powinien być brany pod uwagę jako kierowca zastępczy. Trudno powierzyć własne bezpieczeństwo komuś, kto może po prostu zasnąć za kierownicą.
Niektóre leki psychotropowe, leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe czy neuroleptyczne mogą powodować zaburzenia widzenia oraz zawroty głowy, co również jest przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdu.

Stężenie leku w organizmie

Istotną kwestią jest też sposób zażywania leków.Popijanie leków kawą, herbatą czy sokiem grejpfrutowym może powodować zwiększenie ich stężenia w organizmie, a to oznaczać może na przykład nierówną pracę serca. Napoi tych nie lubią na przykład leki histaminowe. Zanim więc zażyjesz jakiś lek, dokładnie zapoznaj się z ulotką i sprawdź, czy lek nie obniża twojej zdolności do prowadzenia pojazdu. To ważne, bo odpowiedzialne podejście do zażywanych leków oznacza poważne podejście do kwestii związanych z bezpieczeństwem swoim i innych użytkowników dróg. Nie warto kusić losu i prosić się o wypadek drogowy, któremu można skutecznie zapobiec, nie decydując się na prowadzenie pojazdu wtedy, gdy nie jest to wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *